| Andreiqwe5 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum aflu primele 7 cifre din cnp daca sunt nascut pe 16.10. 2001

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

CNP-ul are forma SAALLZZJJNNNC, unde:

S = Sex (masculin/feminin), care poate fi:
1 / 2 - nascuti intre 1 ianuarie 1900 si 31 decembrie 1999
3 / 4 - nascuti intre 1 ianuarie 1800 si 31 decembrie 1899
5 / 6 - nascuti intre 1 ianuarie 2000 si 31 decembrie 2099
7 / 8 - pentru persoanele straine rezidente in Romania.
AA= ultimele doua cifre din anul nasterii
LL= luna nasterii (pentru ianuarie-septembrie se pune un zero inaintea numarului lunii)
ZZ= ziua nasterii (pentru zilele 1-9, se pune un zero inaintea numarului zilei)

In cazul tau, primele 7 cifre din CNP sunt: 5 (barbat, nascut dupa 1 ianuarie 2000. Presupun ca Andrei este numele tau, deci esti barbat!), 01 (nascut in 2001), 10(luna octombrie), 16 (date de 16), adica 5011016.

(JJ este codul judetului in care te-ai nascut, NNN este un numar unic alocat de Birourile de Evidenta ale populatiei, pentu o persoana nascuta intr-o anume zi, C este un numar de control al algoritmului de formare a CNP-ului)

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Formula pentru primele 7 cifre este:
SAALLZZ unde S = sexul si secolul
1- sec 20 sex masculin
2- sec 20 sex feminin
5 -sec 21 sex masculin
6 -sec 21 sex feminin
deci este 5011016
http://www.politisti.ro/forums/topic/462-codul-numeric-personal-cnp/

| claudiu89 a răspuns:

Pentru baieti este 1011610. 1 sau 2 Doua cifre din an, ziua, luna. Urmatoarele cifre nu se pot stii.

| andreia67 a răspuns (pentru claudiu89):

1 si 2 se folosesc pentru secolul 20, 5 si 6 pentru secolul 21.
Si este SAALLZZ adica 5011016. Raspunsul complet e in linkul pus de mine si in raspunsul lui JackR.