| Irina777 a întrebat:

Spuneti-mi va rog filologul sau istoricul, in afara de profesor, ca ce mai poate lucra? Si ce e mai bine sa fii filolog sau istoric, ce ati alege voi?

2 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Filologul poate fii critic literar, editor la ziar/reviste: daca urmezi o specializare de limba straina poti deveni si traducator, translator.
Istoricul mai poate lucra la muzee. Daca vorbim din perspectiva unui loc de munca in Romania ti-asi recomanda filologia, dar si cu asta se gaseste destul de greu un loc de munca.

| jewelboy a răspuns:

Sincer, acum la cum merge totul in tara, istoric daca o faci din pasiune daca vrei si niste banuti filolog!