| SingleForOne a întrebat:

Stie cineva cand sau daca va incepe sa se lucreze 4 zile pe saptamana?
La HR, de la munca, de 2 ori m-a luat la mișto, ca nu se stie, doar se vorbeste aiurea, nu se va intampla asa ceva vreodată.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este la decizia conducerii.
Se poate organiza activitatea si la 4 zile de lucru, cu cate 10 ore lucrate pe zi.
Sunt si altfel de organizari, cele mai uzuale fiind de 12/24 sau 24/48 ore lucrate/pauza, dar media trebuie sa fie de maxim 40 ore saptamanal.

| Wr3nch a răspuns:

Sunt cateva tari in care se tessteaza, dar pana ajunge si la noi, si mai ales sa fie adoptata mai e cale lunga.

| mi25 a răspuns:

Tu te referi la initiativa legislativa depusa in parlament de doi parlamentari, initiativa pusa in dezbatee publica.
Daca o sa ajunga vreodata lege - ceea ce ma indoiesc - o sa dureze, o sa fie la alegerea conducerii firmelor.
Nu te uita dupa ce spune mass-media, deoarece ei, daca un om trage un aer, spun ca a facut pe el.

| haileewatson a răspuns:

Nu e o regula generala. Fiecare companie decide pentru ea.