| andra193 a întrebat:

Stie cineva ce materii se studiaza la facultatea de limbi si literaturi straine sectia franceza-engleza mai ales in primul an?

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Vei avea ore de lexicologie, gramatica, literatura, lingvistica, filosofia limbajului, fonetica si anumite optionale. Vei mai avea ateliere de traduceri (multe de altfel)

| mixxjim a răspuns:

Pe romana faci lingvistica si teoria literaturii, numai in primul an. Pe limbi faci literatura pe fiecare limba de la origini pana in prezent, la franceza faci si franceza veche (tot numai in anul intai), apoi in toti anii pe gramatica faci limba franceza contemporana si limba engleza contemporana, in fiecare an alt domeniu (in anul I se face fonetica), apoi traduceri, in toti anii, tehnici de redactare, filosofia limbajului, semiotica si optionale.