| cascadorys a întrebat:

Stie cineva ce poti sa iesi dupa ce termini facultatea de chimie? Sau stiti o slujba buna in domeniul chimic? Dupa ce termini farmacia nu poti sa iesi decat farmacist? Adica sa stai si sa vinzi pastile?

5 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Dupa chimie in romania iesi somer.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde ce profil termini la facultatea de chimie că au mai multe profile. Poţi ieşi licenţiat în chimie sau ceva de genu şi ai putea să te angajezi ca şi profesoară dacă faci modulul psihopedagogic în paralel. De facultatea de farmacie nu ştiu ce să-ţi spun. Nu am avut deloc treabă cu ea.

| zorialbi a răspuns:

Eu am terminat facultatea de farmacie si lucrez intr-o farmacie de circuit deschis, dar ca farmacist poti lucra si la o fabrica de medicamente sau la un depozit de medicamene sau la un laborator de analize medicale (pentru ca se studiaza si biochimia in facultate) sau laborator de analize chimice - de exemplu in cadrul ANM (Agentia Nationala a Medicamentului). Sunt foarte multe optiuni... Daca termini facultatea de chimie din cadrul Universitatii Bucuresti iesi chimist, iar daca urmezi cursurile facultatii de chimie din cadrul Politehnicii iesi inginer chimist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare...nici eu nu sunt sigura daca vreau sa dau la farmacie.nu stiu daca merita...am inteles ca e destul de greustraight face

| dinhoo a răspuns:

Ai terminat macar?