| Furnicuta000 a întrebat:

Stie cineva ce program trebuie sa aiba un medic de familie? Medicul meu de familie are vreo 75 de ani (din cate stiu trebuia sa fie de mult la pensie dar trecem peste asta) si vine la 8 dimineata si la 12 (cateodata 11) rupe usa si ea si angajatele ei. Deci daca ai nevoie de o adeverinta ceva sau te doare ceva trebuie sa te doara pana in ora pranzului. Si nu veniti cu comentarii sa ii fac reclamatie sau ceva ca are femeia asta mai multe pile decat are tot orasul la un loc. Vreau doar sa stiu daca e normal asa ceva

13 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ai dreptul sa schimbi medicul de familie. In doua zile pe saptamana este obligata, prin contractul cu casa, sa aiba program dupa amiaza. Iar programul trebuie sa il aiba afisat la loc vizibil.

| sweetys a răspuns:

La mine medicul are program 3 zile dimineata si doua zile dupa amiaza. Si mi se pare ok, mai ales cand scapi de la munca la 16 si ai timp pana la 19 sa ajungi la medic, astfel nu mai esti obligat sa iti iei o zi liber pentru o adeverinta/trimitere/consult etc.

| eliancodrut a răspuns:

Norma unui medic este de 7 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Din aceste 7 ore, medicul de familie are doua ore de teren. Doua zile pe saptamana trebuie sa aiba program dupa masa.
La cabinetul medical de familie nu exista permanenta, nici urgente. Urgentele sunt la spitale. S-a incercat sa se faca la municipiu un cabinet de permanenta, dar... a dat "faliment".
Sunt medici de familie care nu prididesc cu pacientii, altii stau si dormiteaza din lipsa.
La fel este si cu specialistii.
Da, se poate schimba medicul de familie, dar ce faci la comuna, unde este un singur medic de familie?
Si ca sa va mai relaxez putin, tin sa va informez ca si in alte state e greu cu ajungerea la medic. M-a rugat cineva care lucraza in Canada sa-i fac o planificare la un medic specialist pentru cand vine in concediu, deoarece acolo dureaza si 6 luni pana ajunge la un specialist.

| popapopica a răspuns:

Daca te doare ceva in afara orelor de program, mergi la urgente.
Pentru adeverinta/reteta, oricum trebuie sa te programezi.
Ei au un anumit numar de ore de serviciu dar si un numar maxim de pacienti de vazut intr-o zi.
La varsta ei probabil lucreaza cu 1/2 de norma. Nu e vorba de pile. Stii cati medici ne lipsesc? Mai ales de familie. Bucura-te ca exista si asa. In concluzie, e normal.

| Furnicuta000 explică (pentru popapopica):

Uite de asta sunt aglomerate spitalele, pentru ca majoritatea care se duc acolo au afectiuni care se pot trata cu o simpla vizita la medicul de familie

| popapopica a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cand faci confuzie intre spital si UPU, nu ma mir ca pui astfel de intrebari aici.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Uită-te ce s-a intamplat la Pantelimon si spune-mi daca asta te mai mira... nu, nu este normal si sistemul medical ar trebui sa aiba un program fix si sa fie mereu un cadru medical in institutie in caz de vreo urgenta dar... Romania

| eliancodrut a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

Ce s-a intamplat la Pantelimon? Atata timp cat "verdictul" nu a fost dat de specialisti in domeniu nu ne putem pronunta. In plus, o asistenta nu este medic specialist.
Urgentele sunt doar la spitale, nu la cabinetele medicale.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Ma refeream la urgente cand are cineva nevoie de o fisa medicala sau o schimbare de ghips/bandaje. Daca te lovesti si nu e neaparat o urgenta dar ai nevoie de un bandaj pentru ca rana sa nu se infecteze unde mergi?

| MihaitzaItza a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

In niciun caz la medicul de familie... De aia exista camera de garda la spital, când ai o urgenta mergi acolo.

| moonieeeee a răspuns:

Medicii de familie isi stabilesc singuri programul, astfel incat sa aiba minimul de ore pe saptamana/luna. Spre exemplu, si medicul meu de familie are zile in care are programul de dimineata, iar in altele programul de dupa amiaza. Nu e convenabil, dar da, e normal.

| Furnicuta000 explică (pentru moonieeeee):

E normal sa lucreze 19 ore pe saptamana, nu?

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, cam asta e programul unui medic de familie.