| TheJoint a întrebat:

Stie cineva cum este la facultatea de psihologie? Ma refer la taxe,materiile de baza,durata, trai.Cu cat mai detaliat, cu atat mai bine.Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Singura chestie profitabila este cea pe care o faci cu pasiune si cu pricepere, altfel tragi targa pe uscat toata viata. Asta este o facultate care se face cu mult suflet pentru suflete, e mult de invatat si la fel de mult de simtit, nu este o chestie din care-ti cresc banii in palma doar stand si privindu-le. Si nici nu exista vreo astfel de meserie. Dupa cum intrebi pare ca ai auzit si tu pe undeva cuvantul "psihologie" si acum vrei sa fli ce e aia. Cine e cu adevarat pasionat de asta stie. Partea cu durata, taxa, materii de baza le afli cel mai corect de pe site-ul facultatii http://fpse.unibuc.ro/ro/despre-noi/programe-de-studiu/licenta unde ai in acel tabel descrierea meseriilor pe care le poti practica dupa absolvire iar in dreapta materiile care se studiaza. Informatii despre admitere ai aici http://fpse.unibuc.ro/ro/admitere/studii-de-licenta
Sa stii ca profitabil poate fi sa fii si coafeza, si bucatareasa, deci parca nu asa se pune problema cand faci o facultate...

3 răspunsuri:
| TheJoint explică:

Am uitat sa mentionez, daca iese ceva profitabil din asta big grin

| justtrust a răspuns:

Pai ceva materii ar fi acestea:Introducere în Psihologie,Genetica Comportamentului Uman, Introducere in Neuroştiinţe, Psihologie Experimentală, Psihologia Dezvoltării, Psihodiagnostic, Psihopedagogia Deficienţilor Mintali.Admiterea se facecu un test grilă care are o pondere de 25% din nota finală pentru admitere; testul NU are un caracter eliminatoriu.
Acest test vizează cunoştinţe elementare de psihologie, în baza manualului de psihologie pentru clasa a X-a. Durata din cate stiu este de 3 ani.Am inteles ca e foarte mult de invatat si daca iti place cu adevarat psihologia merita.