| candygirl a întrebat:

Stie cineva daca se face matematica la facultatea de medicina? big grin si daca da, cat de avansata?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Deloc,nici la admitere nu se cere. Facultatea de medicina se bazeaza pe chimie,biologie pentru admitere iar apoi in timpul studiilor pe biochimie,biofizica,anatomie,fiziologie, genetica, etc, vei face stagii in diferite ramuri medicale dar nimic care sa aiba legatura cu matematica.
Este adevarat ca daca vrei sa urmezi medicina iti trebuie o minte logica si capabila sa faca anumite comexiuni si nu doar sa invete ca papagalul anumite notiuni, dar asta e altceva.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite si aici ceva mai detaliat (sa deschizi si "casutele" de deasupra)
http://www.microumftgm.ro/cursuri.php

| DangerLove a răspuns:

Depinde ce medicina.

Daca vrei sa fi anestezist( ceea ce alegi cred ca dupa 3 ani) da faci matematica de nivel mediu spre avansat, mai ales compozitii procentuale.

Daca vrei chirurgie, nu prea faci, sub nivel mediu :*.