| Angelsergiuboy a întrebat:

Stie cineva legat de legea recent care ingheata angajarile la stat daca se ingheata si posturile pentru care sunt concursuri in derelulare?

Eu mi-am depus dosarul pentru un post la stat la penitenciar si mi-a fost admis dosarul.

este posibil ca probele sa se amane din cauza ultimei legi? Cu 1 an cum ziceau sau nu se aplica pentru ca deja e in derulare acest concurs?
Si se aplica doar pentru viitoarele posturi scoase la concurs sau se aplica si pentru acest concurs si probele se vor amana cu 1 an?

Astept raspuns urgent daca cineva stie cu exactitate.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

''În cazul posturilor pentru care s-a afișat rezultatul selecției dosarelor de concurs anterior intrării în vigoare a înghețării angajărilor la stat, procedurile de ocupare a acestora va putea continua. În cel mult două zile de la intrarea în vigoare a viitoarei ordonanțe, autoritățile și instituțiile publice vor trebui să publice pe propriul website un anunț în legătură cu posturile pentru care procedura poate continua.''