| Robeee a întrebat:

Stie cineva pentru a intra la un liceu de muzica, ce probe eliminatorii sunt? As vrea sa intru la Dinu Lipatti din Bucuresti.

1 răspuns:
| nicu_3864 a răspuns:

Eu sunt in clasa a X-a la Liceul de muzica si Arte Plastice Constantin Brailoiu din Tg Jiu.Cand am intrat am dat proba de dicteu(Profu canta o melodie simpla la pian iar noi trebuia sa o scriem pe portativ, deci iti trebuie putina ureche muzicala)iar la alta proba mi s-a mai dat o partitura tot simpluta sa o cant cu vocea. Asa am intrat pe sectia teoretica.Initial am vrut sa intru pe instrument dar nu eram capabil, facusem vioara doar cateva luni.Anul asta m-am transferat pe sectia de instrument dupa ce am facut un an pregatire cu profu de vioara de la liceu.Sunt trei sectii la mine la liceu (Sectia teoretica, sectia instrumentala si sectia MVTR, adica muzica vocala traditionala romaneasca)la orice sectie dintre cele pe care le-am enumerat va trebui sa dai probele de mai sus. la teorie se intra doar cu probele astea dar daca vrei sa dai la un instrument sau la MVTR va trebui sa dai proba ori pe instrumentul care iti place ori sa canti niste hore si sarbe cu vocea. Daca nu ai nici o pregatire in domeniu ar trebui sa te interesezi la scoala acolo daca sunt profesori cu care sa faci pregatire.ar cam trebui sa te apuci de acum.nu iti face griji mai ai inca timp. Daca vrei sa intri la un liceu cu adevarat bun iti recomand Liceul George Enescu, tot din Capitala.Iti doresc succes.