| anonim_4396 a întrebat:

Ştiu că liceul nu contează, ce facultate trebuie să fac pentru a ajunge medic ginecolog? Şi ce şanse am ca după doctorat să prind un loc de muncă într-o clinică privată din ţară sau afară? Am auzit că în timpul rezidenţiatului stai într-un spital de stat?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Trebiue sa fii bun/a la liceu, iar dupa ce-l absolvi, bineinteles cu BAC-ul luat, dai la medicina daca te tin "curelele".
Faci facultatea, iei note mari si apoi mai vezi tu.
Pana ajungi la perfomantele astea, pregateste-te!

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci Facultatea de Medicină, îți alegi specializarea, etc.
Locul de muncă este cotat și după cum ai învățat, dacă îți alegi meseria de ginecolog doar că se "ia ciubuc gras", renunță la idee!
Pa, pa.