| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca printre meseriile care imbraca haina statului se numara si cea de aviator. In aceasta categorie intra si insotitorul de bord? Poate fi considerat om ce imbraca haina de stat?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este companie privata, nu il imbraca statul.

| sierra1 a răspuns:

Prin "om ce imbraca haina de stat?" să ințelegem: bugetar?

| relian a răspuns:

Meserie de aviator nu este laughing cel puti eu nu am auzit,poate piloti, si alte meserii afefrente aviatiei.
Cine a spus ca pilotii sau personalul de la liniile aeriene ce transporta pasager apartin sau tin de stat?
Alea is companii private man, pilotii si personalul militar, ala da apartin sau lucra la stat, restul ce spui, aia era pe vremurile cand RO era comunista.

Deci insotitorul de bord lucreaza la companie nu la guvern, sau la stat cum zic romanii. Daca RO inca mai are ceva companii de zbor, ai putea sa spui ca lucri la stat.
Cei din aviatia militara, aia da ii imbraca statu laughing

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îmbracă nici unul o uniformă care să îl califice ca funcționar de stat. Este uniforma companiei aviatice pentru care lucrează.