| anonim_4396 a întrebat:

Studentii la Drept se distreaza,dau petreceri,merg in cluburi, isi fac viata sau stau in fiecare zi cu nasul in carte?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce relevanta are la ce esti student? poti fi si la medicina sau arhitectura sau la istorie, atata timp cat retii si inveti repede poti sa te si distrezi, daca nu stai cu nasul in carti si tocesti.

| Adry05 a răspuns:

în fiecare zi cu nasu în carte de n-apuci nicio petrecere nimic mi se pare exagerat. da, nu zice nimeni să nu înveți, da înveți și tu acolo câteva ore pe zi, nu întruna, mai profiți și de studenție că-i păcat să nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am fost si eu la Balul Bobocilor cand eram student la Drept, au petrecerea de banchet cand nu e coronavirus.

| Octavian81 a răspuns:

Poate ca asa o fi viata de student la Drept, sau poate nu numai acolo, la vie en rose. Gandeste-te putin, ca dupa, un absolvent la Drept trebuie sa munceasca ceva.
Daca vrea sa lucreze in domeniu, trebuie sa intre in Barou, un examen foarte dificil, cu locuri limitate, pentru fiecare barou, anual.
Apoi, trebuie sa isi dea definitivatul, dupa perioada de stagiatura, alt examen. Tot timpul trebuie sa stii toate legiile care te intereseaza, de pe felia ta, si poate, nu numai: daca esti pe civil, toate legile si modificarile acestora.
Daca esti pe penal, iar, toate legile si chichitele/ interpretarile din dreptul penal, plus procedura civila/penala.
Daca vrei sa intri in magistratura, alta bataie de cap. Procuror sau judecator, alte atributii conform fisei postului, alte cerinte privind cunoasterea legilor.
Nu e chiar roz, nu? Pentru un fost student la Drept.

| anonim_4396 explică (pentru Octavian81):

Dar nu e mai usor sa fii consilier juridic la o institutie de stat?

| Octavian81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot trebuie sa stii legile si toate modificarile lor. Ca si consilier juridic sau intr-un departament juridic, oriunde, ajungi sa reprezinti interesele institutiei in instanta.

| INVIZILIA1224 a răspuns:

Depinde de persoana. Dar din cazul surorii mele, e nu! La facultate e greu, abia scoți un 5 și nu te duci sa "freci menta"... Dar o ieșire în oraș sâmbăta seara, nu înseamnă că te distrezi mereu, ci știi să-ți împărți treburile. Nu stai nici nu nasul în carte 24/24, dar nici distracție 24/24