| SunFlower03 a întrebat:

Studiez in prezent la UMF Timisoara, specializarea Asistenţa Medicala Generala, anul 3. De ceva vreme ma gandesc la ce voi face dupa finalizarea studiilor iar printre primele optiuni ce mi-au venit in minte si mi-au dat entuziasm a fost ANATOMIA PATOLOGICA, medicina de laborator. Am incercat sa caut pe net informatii despre programe de specializare insa nu gasesc nimic concret. Niste informatii vagi am gasit despre specializarea de laborator (cred ca aici ma incadrez) insa nu imi dau seama unde se tin aceste cursuri, cat dureaza, cat costa, ce conditii sunt (trebuie sa fiu deja angajata sau nu).
Sper sa ma poata ajuta cineva cu niste lamuriri sau idei, pentru a-mi decide (cat de cat) directia.
Multumesc anticipat!
happy

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru laborator se face master. Masterul acesta mi se pare ca se face la Cluj, poate si la Bucuresti. Pentru anato pat nu stiu unde se face. Eventual, intereseaza-te ce mastere are facultatea ta, si daca nu gasesti acolo ce vrei cauta prin tara. Cauti pe site-urile facultatilor sau suni direct.
Nu trebuie sa ai neaparat master sau specializari sa lucrezi nicaieri. Poti sa ti le faci si pe urma, sau sa nu le faci deloc. Am inteles ca doar unele laboratoare cer master, dar ma gandesc, oare toate asistentele care lucreaza acolo acum si sunt absolvente de liceu sanitar sau postliceala ce master au? happy