| EljhoA a întrebat:

Studiile de licență efectuate in România trebuie echivalente pentru a putea activa in străinătate in domeniul pentru care te-ai pregătit pe parcursul facultății? (Pentru exemplu, termin facultatea de management (FEAA, UAIC), aș putea lucra in Olanda ca și manager doar cu diploma tradusă din România?)

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dom'le, angatorul poate recunoaste benevol o diploma. Recunoasterea obiectiva se face prin DUO (cerere sa porti un titlu universitar recunoscut) si Nuffic (evaluarea diplomei).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Titlurile universitare care pot fi obtinute prin DUO: bc., ing., ir., mr., drs. si dr.

| relian a răspuns:

Poti lucra si ca Director si ca orice, daca aia te vor, daca tu esti bun. Pina la urma in afara poti sa nu ai scoala mai deloc, conteaza ce stii sa faci, nu ce scoala ai.

Daca ai diploma si esti pe dinafara, crezi ca gata hai la noi ca ai facut tu facultatea nu stiu care.
Chestii genul asta se intampla in RO pe timpul comunistilor, in tarile din vest nu merge asa.

Nu zic ca nu-s curiosi aia de diplome, dar daca ai una, atunci e si mai si, trebuie sa le arati ca ai diploma aia pe ceva, nu asa sa fie acolo.

In afara nu te baga nimeni manager, pentruc a nu stie cine esti, ce stii sa faci, cate s tii, nu ai acolo istorie la ei, cu alte cuvinte nu te cunsoc, nu pune nimeni manager pe cineva necunoscut.

Plus trebuie sa ai experienta in domeniul ala sa ajungi manager, nu termini scoala si te baga aia presedinte laughing

Uite presedintele de la compania Coca Cola, este un turc, sau asa era cand am citit eu, a venit in America cu minile in buzunare, a ajuns presedinte al aia, avea salriu 1 milion pe luna laughing Banui ca scoala avea ceva, dar a contat ce stie omu sa faca.

O sa vie timpul si in RO cand n-o sa mai angajeze acolo pe diplome, sa te angajeze doar pe ce stii sa faci.

Uite in State si sa fii presedintele SUA nu este cerinta sa ai vreo scoala laughing nu exista, si unu cu zero clase, fara acoala, poate sa participe la alegeri.
Asa e si cu primari si in general manageri, nu trebuie sa ai scoala, nu este regula.

Bine ca nu ajunge presedinte unu fara ascoala, asta e clar, doar cine stie ce geniu sa fie si sa fi facut ce vrea el, sa nu fi mers la scoala.

Dar ca si chestie scoala nu este o cerinta obligatorie sa ajungi intr-o functie de conducere.

| trophin a răspuns:

Dar tu nu ai terminat si vrei o functie de management... revin---o pe pamant