| AdyLupul a întrebat:

Studiul vs şoferia?!
urmez un liceu, sunt la mate-info şi în curând îmi voi alege o facultate. problema e că mie îmi place foarte mult meseria de şofer de tir însă am impresia că voi dezamăgi în special pe părinţi când vor auzi că îl loc să aleg un job mai decent pentru care urmez studii, eu aleg şoferia.
Problema e delicată rău... cică în viaţa faci ce îţi place dar ce fac dacă mie asta îmi place şi nu să fac o mulţime de facultăţi şi şcoli pentru cv ce nu îmi place! hel

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Bravo tie, nu mai are rost sa te vezi cu o facultate in momentul de fata pentru ca facultatea e sa ai niste subcategorii in permis si sigur gasesti ceva dupa ce termini scoala de soferi, eu mai am D si sa vad unde intru dupa ce fac atestatele de marfa si persoane. Daca nu e autotren e autobuz si daca nu e autobuz e camion iar cand ma vad cu ceva vechime plec pe autotren.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Soferia e banoasa, nu e adevarat ca mori de foame sau ca mirosi pentru ca dai de cabine de dus sau platesti la un restaurant sa faci un dus. Faza e sa nu te lasi batut si sa fi optimist pentru ca vei gasi daca cauti. E bine sa termini si liceul apoi te apuci de scoala de soferi ca ar fi pacat sa te lasi de studii; daca ai face si D e ca si cum ai avea o facultate terminata si sa ai 4 subcategorii in permis esti vazut ca un AS pe drumuri.

| Leonard08 a răspuns:

Cand faci ceea ce iti place in viata esti mult mai motivat si ai sanse mai mari de reusita. happy
De altfel calitatea vietii este net superioara uneia in care faci ceva doar de gura cuiva.
Anyway...stiu vreo 3 persoane care lucreaza ca soferi pe tir si doua dintre ele chiar au reusit sa plece in SUA pe niste salarii de 4000-5000 de dolari...
Ce-i drept persoanele astea au amandoua ~40 de ani. Daca esti norocos si prinzi o firma buna... poate ajungi si tu acolo mai tanar. happy

| TudorArtenie a răspuns:

Si eu aleg soferia. Sunt la acelasi profil dintr-o prostie din clasa a VIII-a cand mi-am luat calculator si am luat-o asa de serios ca ma suna ISP-ul sa ma ameninte ca ma baga in procese si imi taie netu'. Dar cu timpul am observat ca am sacrificat atata timp si am acumulat atata stres pentru ceva care deja nu ma mai pasioneaza.
Si in privinta dezamagirilor din partea parintilor, nu conteaza deloc. Nu au ei nici un drept moral sau constitutional sa aleaga calea in viata pentru cel pe care l-au crescut, ca nu sunt stapani sunt parinti. Toti vor sa ai studii. Mentalitatile astea ar trebui eliminate. Asa ceva imi strica si mie viata si moralul si la mine e chair foarte delicata problema, nu tine doar de un conflict de interese.

| mgtow a răspuns (pentru TudorArtenie):

Bravo tie, nu mai are rost sa te vezi cu o facultate in momentul de fata pentru ca facultatea e sa ai niste subcategorii in permis si sigur gasesti ceva dupa ce termini scoala de soferi, eu mai am D si sa vad unde intru dupa ce fac atestatele de marfa si persoane. Daca nu e autotren e autobuz si daca nu e autobuz e camion iar cand ma vad cu ceva vechime plec pe autotren.

| Radu115 a răspuns:

Si eu sunt exact ca si tine, sunt la mate info dar imi place tare soferia..si eu vreau sa ma fac sofer pe camionhappy. daca asta iti place atunci e ok.
fiecare se face ce ii place. in legatura cu parintii. sa spuna ei ce vor.e viata ta si faci ce vrei cu ea. bafta

| isa83h a răspuns:

Atat timp cat esti capabil de studiu, alege studiul. Nu poti fi asa primitiv. Si mie imi placea cand eram mic sa fiu mecanic de tren, credeam ca e fascinant...dar am putut mai mult de atat.