| carolina_8072 a întrebat:

Sunt a 8a si m-am gandit sa aleg pentru la anul profilul mate-info intensiv engleza. Aveti idee la ce facultati pot intra dupa aia si ce meserii pot urma? happy

funda happy

Răspuns Câştigător
| problematic a răspuns:

Daca te duci la intensiv engleza, vei obtine o diploma de translator. Deci aia ar fi prima meserie pe care ai putea-o urma. In afara de asta, fiind mate-info, atestatul il vei da probabil in informatica. Deci vei mai avea o calificare. Operator pe calculator.

Facultate? Nu mai are nici o legatura in ziua de azi liceul cu facultatea. Poti da la orice facultate. Oricum, facultatile romanesti nu fac altceva decat sa indobitoceasca. Asa ca iti recomand ca dupa liceu ori sa incepi o afacere, ori sa iti continui studiile in afara.

numai bine.

2 răspunsuri:
| carolina_8072 explică:

In afara de operator... oricum chiar ma gandeam sa fac studiile in afara dar mai e pana atunci. oricum mersi

| anutzzaa a răspuns:

E un profil bun asta mate-info, iti ofera oportunitatea de a alege intre mai multe facultati pai, in general profilul real ofera mai multe sanse fata de profilul uman.