| Iulian3038 a întrebat:

Sunt angajat la un restaurant și ieri trebuia să iau salariul, ieri mi s-a promis ca astăzi, iar astăzi nu l-am primit. De frustrare am plecat de la muncă anuntând șeful de tură că îmi este rău bineînteles cu aprobarea lui. Ce pot face ca să îmi recuperez salariul?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu esti angajat cu contract de munca, iti va da cat vrea patronul. Daca va dori.

| sierra1 a răspuns:

Mâine mergi la lucru (adică dacă-ti trece starea de rău)?

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să mai aștepți 1-2 zile până îți vei primi salariul. După aceea caută să lucrezi în altă parte.
Tot îți va da salariul până la urmă. Știm cu toții că mai toți patronii nu-și respectă angajații, fie că sunt sau nu cu acte.
Nu-ți strica caracterul din pricina acestor fii și fiice ale diavolului numiți 'patroni', certându-te sau amenințând patronul.
Dacă oamenii ar învăța să se sprijine pe Dumnezeu, s-ar bucura în astfel de clipe de încercare.
Dacă crezi că această încercare, această întârziere de plată este din pricina unei greșeli a ta față de Dumnezeu, atunci trebuie să îți schimbi atitudinea și să cauți iertarea și pacea pe care Dumnezeu dorește să le ofere tuturor.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ești angajat cu forme legale, poți să faci multe.
Dacă lucrezi la negru, mai puține.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă nu au fost clienți în restaurantul unde lucrezi, nu vei primi salariu acum.

| anonim3247 a răspuns:

Așteaptă până are clienți și încasări.

Răspuns utilizator avertizat
| sweetys a răspuns:

Poti sa te duci sa ii zici ca vrei sa fie la fel de punctual cu salariul, cum esti tu la munca. Daca nu ai abateri si daca lucrezi legal. Il iei frumos, ca programul incepe la 8, sunt la 8 la munca? Imi fac treaba, nu am reclamatii, asa vreau si salariul sa fie. S-a discutat ca in ziua X in ziua X vreau sa il primesc.

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca ai contract de munca poti reclama la ITM.