| justanswermyquestionpls a întrebat:

Sunt anul 1 la academia de poliție și mă gândesc să renunț. Sunt la o specializare in care fac 4 ani, deci as mai avea încă 3 și nu cred ca mai rezist aici. Săptămâna aceasta termin sesiunea și urmează practica. In decursul acestui an, in care primul semestru a fost online și al 2 lea fizic nu am reușit să mă acomodez sau sa-mi placă aici. Nu mă captivează nimic din ce învăț și sunt mereu obosit și deprimat. Mă gândeam să renunț și să mă înscriu la o facultate care m-ar atrage cum ar fi facultatea de sport. Am dat aici pentru stabilitate. Am vorbit cu părinții și sunt de acord și mă susțin sa fac ceva care sa-mi placa. Ce mă sfătuiți?

Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Clar, du-te la Facultatea de Sport. Daca nu iti place deloc ceea ce faci atunci nu mai sta pe ganduri. Cu o facultate pe care nu o vrei iti strici atat viitorul tau cat si pe a celor din jur.
De ce "pe a celor din jur"? Pentru ca in majoritatea cazurilor, o persoana va face o munca precara in cadrul unui job care nu ii este pasiune. Daca nu iti place un subiect atunci iti va fi greu sa faci o munca perfecta oricat te-ai stradui. Si asta va rani multe persoane, mai ales ca vorbim despre politie. Nu sta pe ganduri. Foarte bine ca te sustin parintii. Nu iti strica viitorul cu ceva ce nu vrei. Eu zic ca e mai bine sa incerci si sa fii dezamagit decat sa nu incerci deloc si sa fii dezamagit.
Daca mergi mai departe pe academie vei fi dezamagit orice ai face. Dar daca mergi la sport ai sansa sa nu te lovesti de sentimente negative.

| justanswermyquestionpls explică (pentru and0ra):

Sunt de acord dar toți cei din jur îmi spun sa rămân deoarece "vin vremuri grele" și aici sunt asigurat și o să câștig mai mult decât în prof de sport și ies la pensie la 40 și ceva de ani. Iar lucrurile astea ma tot pun pe gânduri. Poate ca e nașpa aici pe termen scurt și bine la sport dar pe termen lung as fi mai câștigat aici decât cu facultatea de sport. Și la asta tot reflectez de o lună încoace.

| and0ra a răspuns (pentru justanswermyquestionpls):

Da, e adevarat, iesi mai castigat fiind in politie. Insa trebuie sa iei in calcul mai multi factori. Oamenii care iti spun sa ramai se gandesc doar la suprafata. Ei se uita in orizont si iti vad un viitor plat. Ei nu se gandesc la detalii, pentru ca nu o gandesc pana la final. De ce nu o gandesc pana la final? Pentru ca nu e viata lor, nu ii priveste. Toata lumea pe care o intrebi iti va zice acelasi lucru cand pui intrebarea de mai sus. Pentru ca nu ii intereseaza atat de tare incat sa aiba un raspuns complex. In sine nu e neaparat o minciuna ceea ce iti zic cei din jur, dar sunt exceptii in spusele lor. Faza e ca, daca de ex lucrezi in politie, jobul ti-e incarcat. Daca devii profesor de sport ca exemplu, poti avea si alte activitati pe langa care sa iti produca bani (insusi prof meu de sport avea o afacere in apicultura). Unde vreau sa ajung cu asta e ca poti excela si iesind de la facultatea de sport si poti sa nu excelezi de la politie. Tine strict de individ, nu de meserie. Ca exemplu, sa zicem ca avem persoana X si persoana Y.
X se duce la Facultatea de Teatru si Film, Y merge la Drept. Pe oricine ai intreba, ar zice ca Y va excela mai mult, ca Y va aduce mai multi bani, pentru ca lumea deseori are o mentalitate extrem de inchisa. Sa zicem ca X exceleaza la Teatru si Film si ajunge actor cunoscut. Face mai multi bani ca Y. Ar fi zis cineva ca o sa reuseasca? Nu, pentru ca a mers la "Teatru si Film".
Degeaba mergi pe ceva ce nu iti place, pentru ca nu vei excela. Si daca nu excelezi in jobul tau atunci risti sa nu aduci niciun ban, cel putin nu unul cinstit facut.

| justanswermyquestionpls explică (pentru and0ra):

Mulțumesc pentru răspuns! Sunt total de acord. Sper sa nu regret decizia pe care urmează să o iau de a pleca sau rămâne.

| justanswermyquestionpls explică (pentru justanswermyquestionpls):

Am uitat să menționez ca am fost la psihologul academiei care mi-a spus ca aceasta oboseala și depresie s ar datora negativității cu care am ajuns sa văd academia și ca s-ar putea să mă simt la fel de prost și dacă schimb facultatea. Că problema provine dinăuntru meu nu din afară.

| and0ra a răspuns (pentru justanswermyquestionpls):

Da, s-ar putea sa iti fie mai greu sa te acomodezi si sa iti schimbi starea chiar daca mergi la Sport. Insa sunt de parere ca daca ramai la academie cand tu nu mai vrei, iti va fi de 10 ori mai greu sa ieși din starea aceea negativa.
Totul incepe cu tine pana la urma. Succes!

| justanswermyquestionpls explică (pentru and0ra):

Mulțumesc pentru ajutor!

7 răspunsuri:
| Nelucojoc a răspuns:

"Nu mă captivează nimic din ce învăț și sunt mereu obosit și deprimat"
Nu mai sta pe ganduri. Mai urmeaza sa te imbolnavesti, si tacamul va fi complet. Inscrie-te la sport!