| anonim_4396 a întrebat:

Sunt anul 1 la o facultate care imi displace total incepand de la profesorii care se cred mult prea superiori pana la secretare care mai au putin si arunca cu ceva dupa studenti daca le deranjeaza in alea 2 ore care le au la dispozitie sa dea adeverinte. oricum lasand la o parte personalul,imi doresc cu totul altceva nu sa fac matematica la facultate cand eu nu stiu o boaba.
Imi doresc sa devin psiholog,asta mi-ar placea sa fac,sa invat si as face-o cu drag nu cu nervi si stres cum invat la economie si matematica.
Nu am cu cine sa vorbesc despre asta, cu abdolut nimeni sad, nimanui nu ii pasa daca mie imi place ce fac acum. Sunt la aceasta facultate pentru ca m-au convins niste prietene ca este o alegere buna si ca meseria de manager este usoara si bine platita.
Daca incep sa ii spun cuiva ce as vrea aud numai asta "nu stiu " "faci cum crezi ". Am nevoie sa mi se spuna uite e bine sa faci asa pt caaaa.

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Uite 2 cazuri cunoscute de mine:
1. Am o cunostinta care de gura mamei sale a dat la o facultate care nu i-a placut deloc. A studiat economie iar ei ii placea sa predea. Totusi a terminat facultatea, s-a angajat ca profesoara de economie cred si in paralel a facut si niste cursuri de educatoare. Acum nu stiu sigur ce face, dar cand am vazut-o ultima oara parea multumita de viata ei happy.
2. Femeie psiholog, nu stiu exact ce facultate a facut dar are ca pasiuni pictura de icoane si psihologia. La 42 de ani inca se duce la cursuri de psihologie pentru avansare in domeniu (ea a facut cursuri, nu facultate de psihologie) si preda iconografia si sustine sedinte ca psiholog in particular
Tu faci cum vrei, alegerea iti apartine, dar daca tot ceri o parere o sa afisez si eu aici una.
A doua facultate se face numai cu taxa. Esti anul 1, dar practic ai beneficiat de cursurile facultatii. Daca esti la taxa este usor: te poti retrage si la anul dai la psihologie. Daca esti la locurile de stat gratuite atunci este mai greu caci, s-ar putea, daca te retragi, sa pierzi beneficiul de a face o facultate fara taxa. Trebuie sa te interesezi daca se poate echivala anul intai de la facultatea ta cu anul 1 de la facultatea de psihologie la care intentionezi sa dai astfel incat sa poti ramane pe locul fara taxa. Daca nu se poate echivala si ai pierde acest beneficiu, atunci este bine sa termini aceasta facultate si, in paralel cu alte activitati care sa iti ofere un venit suficient, poti urma cursuri de specializare pe psihologie sau, de ce nu, chiar facultatea de psihologie. Succes

5 răspunsuri:
| NegruAlb a răspuns:

Eu zic sa renunti si sa dai la psiho unde zici ca iti place. Nu are rost sa faci ceva doar de dragul sa fie facut...gandeste-te ca pierzi 3 ani, făcând ceva ce nu iti face plăcere (chiar toata viata, daca iti gasesti de munca in domeniu). Dar poate cu timpul iti v-a plăcea, cine stie... Nu te mai lasa influentat, tu stii cel mai bine ce iti place si ce nu.
Vorbeste cu parintii, le explici cum sta treaba si trebuie sa te asculte si sa te ajute.
Secretarele is asa peste tot, crede-ma...
Succes!

| 187VLAD a răspuns:

Daca zici ca iti place psihologia asa de mult..ingheata anul' si inscriete la psiho
esti inca anul' 1...nu-i un capat de tara...mai nasol e de aia care ajung prin anul' 2-3 si se razgandesc
legat de personal... buruieni gasesti in orice gradina happy nu-i bai
n-are rost sa faci o facultate cativa ani...sa cheltui o gramada de bani si sa iti displaca total domeniul in care probabil vei activa in viitor sau sa te angajezi in alt domeniu decat cel pe care l-ai studiat

| Vanqu1sh a răspuns:

Si crezi ca daca o sa termini facultatea o sa castigi bine doar ca ai terminat-o? Trebuie sa iti si placa nu sa te duci cu scarba la munca, astfel nu avansezi deloc, ba din potriva, dai inapoi. Cum spune colegul de mai sus, ingheata anul si inscrie-te la psihologie. Evita sa mai actionezi dupa spusele altor persoane, fa ca tine iar daca nu este bine cel putin stii tu unde ai gresit si ce ai de facut. Deci " faci cum crezi " ca este mai bine. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci ca sa inteleg, ai fost influentat de cineva sa dai la o facultate care iti displace si unde te simti ca naiba si in continuare vrei sa hotarasca altcineva pentru tine?

| mdany a răspuns:

Intr-adevar facultatea pe care o urmezi este banoasa,dar necesita multa rabdare si multe ore pierdute langa carti pentru a excela in meseria respectiva. Trebuie sa te uiti in jur si sa vezi cam ce se cauta, caci poti face facultate de psihologie si sa ai surpriza sa nu iti gasesti un loc de munca. Nu spun ca nu este posibil asa ceva, doar ca posibilitatiile sunt putin mai restranse. Faci ceea ce iti place in final, nu putem sa te condamnam de decizia facuta. Dupa terminarea facultatii poti urma alta daca prima nu a dat roade, etc.Sau poti invata o limba straina si sa emigrezi..sansele de reusita sunt mult mai mari fata de tara noastra.Si inca ceva.o facultate degeaba o face cineva daca nu are atractie spre domeniul respectiv, caci nici satisfactia muncii respective nu va fi atat de mare.
O zi buna.