| kitkat2 a întrebat:

Sunt anul I la facultate si mi-am dat seama ca nu o sa am ce sa fac cu facultatea asta. Vreau sa incep alta. Ce imi recomandati? Ce facultate mai merita sa faci in tara asta?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie.
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Modul in care iti formulezi intrebarea e unul foarte pagubos pentru viitorul tau. Probabil stii citatul, dar am sa il reiau: ''Daca faci ce iti place nu vei lucra niciodata in viata ta''. E valabila insa si reciproca: Daca faci ceva doar cu scopul de a nu muri de foame atunci o sa iti urasti jobul din tot sufletul. Nu te lua dupa astfel de ''calcule'', fa ce iti place tie cel mai mult. Nu poti sa vii sa-mi spui ''nu-mi place nimic'', trebuie sa ai hobby-uri si pasiuni. Urmeaza-le si in vederea alegerii unei noi facultati. Crede-ma pe cuvant, daca esti foarte bun intr-un domeniu NU vei avea probleme financiare.

| darrio2007 a răspuns:

Medicina.Si apoi sa pleci afara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza ce facultate se merita sau ce facultate vrei tu.

daca eu iti spun ca se merita sa faci informatica si habar nu ai cu ce se mananca acest domeniu, ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Facultatea de medicină, e cea mai bună!
Te pup!

| stpu a răspuns:

Nu stiu daca pentru un loc bun de munca facultatea terminata este problema. Inca nu m-am decis asupra acestui aspect, iar exemplele care sa confirme asta sunt foarte putine.
De aceea pot spune ca degeaba termini cu 10 o facultate, uneori conteaza si norocul, tupeul sau PCR(pile, cunostinte, relatii). Nu-mi place sa cred asta, dar am invatat sa privesc majoritatea, nu minoritatea. Iar majoritatea se bucura de asa ceva.
Nu stiu ce facultate faci, dar cred ca ai avut un motiv cand ai ales-o. Sper sa nu fie acela "hai sa fac si eu o facultate". De obicei cand ne alegem o facultate o facem pentru ca avem anumite principii, idei, planuri de viitor. Placere mai putin, deoarece nimeni nu munceste din placere, toti o facem pentru bani.
Nu stiu de ce tot mai multi aleg medicina, probabil datorita gandului la spaga aceea grasa cat un porc. Dar exista o sumedenie de locuri de munca in stare sa-ti ofere satisfactie, important e sa stii tu cu adevarat ce vrei sa faci in viata.

| kitkat2 explică (pentru stpu):

Adevarul e ca am ales-o pe principiul "hai sa fac si eu o facultate", nu imi facusem niciun plan, iar acum mi-am dat seama ca am gresit!

| stpu a răspuns (pentru kitkat2):

Ar fi cazul sa-ti faci planuri. Daca nici macar idealuri n-avem in viata, atunci pentru ce mai existam?
Succes!

| Alphabeat a răspuns:

Carol Davila pentru medicina! O prietena de-a mea a urmat aceasta facultate si a ajuns departe. Te pui cu burta pe carte si departe ajungi si tu! Spor la invatat si mult succes in continuare! Te salut!

| alionadoareu a răspuns:

Pai medicina e destul de scumpa... iar daca ti-e rau de la cadavre, atunci las-o balta. eu sunt la contabilitate si am inteles ca e o optiune foarte buna. acum depinde de ce esti tu; fata sau baiat? daca esti fata si dai la medicina, gandeste-te ca ai de invatat 6 ani medicina generala +4 specialiarea + nu stiu cati ani rezidentiatul. daca vrei o familie (adica daca vrei sa faci copii) cauta un job cu care sa castigi bine si sa ai un program flexibil, spre exemplu contabilitatea. managementul nu e o optiune prea reusita, adica trebuie sa ai aptitudini de la natura pentru a fi un manager de succes (ca si psiholog, dealtfel). orice ai alege, sa stii ca facultatile de stat sunt cel mai bine cotate iar la ASE chiar daca ai intrat initial la taxa, daca te tii de invatatura poti trece la buget. acum depinde si de aptitudinile tale. apropo, la ce facultate esti?

| Maryna03 a răspuns:

Medicina, informatica sau management, te pot ajuta mult daca stii cum sa profiti de pe urma lor, in fine cred ca cea mai buna dintre ele este medicina pentru ca meseria asta nu o sa moara niciodata si nu trebuie neaparat sa pleci afara daca nu vrei, si la noi in tara din medicina se pot face bani foarte usor, daca te gandesti la viitorul tau, si mai ales ca este o meserie usoara si frumoasa in acelasi timp. dar mai tine si de pasiune k daca tie nu iti place aceasta meserie, nu o sa-ti fie usor sa o inveti, cred ca ar trebuie sa te handesti si la ceea ce vrei tu sa faci in viata.