| unknown001 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a, e aproape martie și încă nu știu ce fac cu viața mea. Fiind o visătoare convinsă, Goethe și cinematografia din anii ‘80 m-au făcut să cred ca profesia e un fel de ideal pe care trebuie să-l descoperi pentru a fi fericit în ăia 40-50 de ani de muncă care urmează după facultate. Evident, nu e așa și m-am trezit acum să realizez că sclipirea aia n-o să vină, dar trebuie totuși să aleg ceva. În liceu am avut o medie ok, de bursă (9, 80 pe acolo), iar pentru bac nu-mi fac probleme. Sunt la un profil real și în continuare, ca orice adolescent care nu știe ce profesie să aleagă, mă gândesc la drept, politehnică sau medicină. Problema e că mai am foarte puțin timp la dispoziție, dar multă ambiție și timp liber așa că mă gândesc dacă aș mai avea timp să învăț pentru medicină sau automatică și calculatoare, fie Timișoara, fie București. La Bio si chimie n-am avut probleme, la liceu fiind profil de științele naturii, iar mate îmi place foarte mult. Vreun sfat? Anything helps, sunt pierdută în spațiu

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana serios pe carte ca mai ai cateva luni si ai cel mai important examen din vaita ta!
Dupa ce-l termini ai tot timpul din lume sa te interbi ce faci cu viata ta, dar acum nu-i timp de gandit si zburdat, ca ai gramezi sa inveti pentru BAC!

Nu face nici un sens sa alegi 5-6 facultati cu profesii atat de diferitem care nu te reperezinta si pe care nu le vei practica niciodata.

Intreaba-ti parintii daca tu nu esti capabil sa stii clar la ce esti bun si ce ti-ar placea cu adevarat sa profesezi in urmatorii 40 de ani, dar profesat zi de zi, nu ca hobby, ca sfaturile noastre cu facultati nu te vor ajuta pe tine, fiindca noi nu stim nimic despre tine si despre cum fuunctioneaza creierasul tau.

Daca iti place matematica foarte mult si o satapanesti foarte bine atunci IT-ul sau politehnica sunt bune.
Daca nu-ti place matematica, atunci o facultate de toceala ar fi indicata: drept, psihologie, jurnalistica, protectia mediului samd.

| carevaescu a răspuns:

Why choose? Informatica medicalawinking

| DovleacTurbat a răspuns:

Am 25 de ani și tot n am aflat ce sa fac cu viața mea, deci tu ești ok laughing.
De la 18 'alerg prin Europa', sclipirea încă n apare, din contră.
In schimb, un mic sfat daca mi permiți. Alege un domeniu care îți place, un domeniu pe care l ai practica zi de zi fara plictiseală. Nu te gândi la bani și câștiguri, astea vor veni pe parcurs (indiferent de job ul pe care l alegi), in momentul in care vei excela.