| Lorelai17 a întrebat:

Sunt clasa a 12 a la profilul mate info. Im running out of time si eu inca nu m-am hotarat ce sa fac mai departe. Sunt extrem de panicată si nu mai am idei. Ma uit mereu pe siteurile universităților si parca nimic nu mi se pare ok. Sau ce mi se pare ca suna bine, sunt facultati pr care nu sunt locuri de munca. Sugestii? Orice va rog. Poate sunt printre voi persoane care au avut aceeasi problema ca si mine.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Cu IT nu vei muri de foame in viitorul previzibil. Sau cu ceva privind afacerile. Business administration, project management, contabilitate...
Mai gandeste-te bine si ce ti-ar place si ce calitati antreprenoriale ai.
Fa acum o facultate, imediat dupa liceu. Mai tarziu va fi mult mai greu, ti se inchid multe posibilitati si vei face pe banii tai MUNCITI o frectie gen Spiru Haret.
Sincer, raspunsul anterior mi se pare absolut imbecil, mai ales de la un user care nu mai traieste in Romania deci habar nu are.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkyPilot):

Am inteles ca nici tu nu traiesti prin Romania, deci si raspunsul tau ar trebuii sa fie la fel de imbecil, nu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Lorelai, am vesti bune pentru tine ca sa iesi din panica: NU trebuei sa faci nici o universitate, daca asta te streseaza atat de mult, ca oricum nu-ti ofera nimnei job la terminarea ei, fiind o alta munca titanica sa-ti cauti job dupa aceea, uneori durand ani sa gasesti ceva.
Locuri de munca pentru tinerii absolventi de facultati nu sunt. Pentru ca, anual ies cate 10.000 de studenti de pe bancile facultatilor si nu creeaza nimeni joburi pentru ei.
Sa nu uitam ca sunt fara munca si din cei care au terminat in anii anteriori, asadar, fiecare isi cauta, se inscriu la agentiile de recturare, trec prin interviuri, merg la interviuri, dar sansele sunt minime, pentru ca se prefera un absolvent de facultate dar cu ceva experinta in domeniu. Deci, sanse sa-ti gasesti imediat de munca dupa terminarea facultatii, sunt doar la firma lui taticu, dar daca taticul nu are asa ceva, atunci iti cauti de munca ca necalificat si mergi oriunde, pe un salariu foarte mic, pana reusesti in ani, sa aplici sau sa-ti iei ceva in domeniul tau.
Stiu persoanle foarte capabile, care au si experinta in domeniul ala, unii facand chiar si a doua facultate sau un masterat si din lipsa banilor, muncesc pe la tarabe, prin piete.
Te sfatuiesc sa te axezi pe o postliceala, unde in 3 ani inveti o meserie si ai sanse mult mai mare sa o practici, decat unul cu facultate, pentru ca u faci practica din primul an, in acel domeniu (ca asistent medica, croitoreasa, manechiurista samd).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu avem noi cum sa iti da sugestii. Alege domeniu care te atrage cel mai tare... e complicat sa faci o facultate doar ca asa ti au zis altii

| SkyPilot a răspuns:

Pentru Anamaria50 care dupa ce mi-a raspuns mi-a dat cu lasitate "Ignore":
Imbecil este pentru ca sfatuiesti pe cineva sa isi distruga viitorul renuntand la o facultate pe care va fi foarte greu sa o faca mai tarziu. Nu toata lumea este Serban Nicolae care de la dat la strung si la volan a ajuns motzul din varful pesedeului. Sau Nicolicea, "iexpert" in drept de la Spiru Haret. Daca te-ai uita in jurul tau in lumea anglo-saxona ai vedea ca toti incearca sa isi continue studiile.
In plus, eu stiu intotdeauna cati "i" trebuie pusi in coada cuvintelor. Iar raspunsurile mele pun in cele mai multe cazuri accentul pe partea pozitiva a lucrurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intră în poliție, jandarmerie, armată. Sunt cele mai căutate și cele mai bine plătite, plus că după ce termini perioada de școlarizare ai postul asigurat. Acum tu decizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă o facultate care ți-ar plăcea cel mai mult. Restul vine pe parcurs.

| Demetrov a răspuns:

Eu personal recomamd UNATC, acum nu stiu cat de mult ti se potriveste, vei avea ocazia sa ai o meserie bine platita si sa lucrezi cu persoane minunate.

| UnholySaint a răspuns:

Pai alege ceva ce sti ca poti sa faci, si care si iti place.De exemplu ce materii ti-au placut in liceu.