| KrisK1 a întrebat:

Sunt clasa a 12 a, tocmai s-a terminat semestrul 1 si ma gandeam la ce facultate o sa aplic in viitor. Mie imi plac limbile straine. As dori sa stiu care sunt meseriile care au la baza limbile straine, daca sunt cerute de societate?

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Depinde si de limbi. O cunostinta de-a mea care-a facut limbi straine spunea ca "azi toata lumea stie limbi straine, numai eu am fost atat de proasta sa fac o facultate pentru asta" laughing
Trebuie sa stii foarte bine limbile straine pe care vrei sa le faci la facultate pentru ca se da examen de admitere, toate cursurile se fac in limbile respective, examenele se dau in limbile respective si tot ce ai de citit este in limbile respective. Ar fi bine sa stii o limba mai rara (araba, turca, chineza etc) pentru care admiterea se da intr-o limba de larga circulatie iar in facultate incepi sa inveti de la zero limba respectiva. Ca baza poti fi profesor sau traducator-interpret dupa ce termini o facultate de limbi straine. Poti combina cu un master pe comunicare, resurse umane sau jurnalism sa ai cumva o calificare suplimentara (si o sansa suplimentara).

| KrisK1 explică (pentru mixxjim):

In urma cu 2 ani, m-am gandit sa fac facultatea de coreeana, o limba rara, care imi place foarte mult, iar daca nu coreeana, macar japoneza.

| mixxjim a răspuns (pentru KrisK1):

Nu stiu daca pe coreeana se organizeaza cursuri, pe japoneza si chineza sigur sunt, trebuie sa te interesezi la facultate - daca esti din Bucuresti in Pitar Mos, aproape de Piata Romana. Pentru astea dai admitere la o alta limba de circulatie internationala, la alegere, si incepi invatarea limbii de la zero. Trebuie sa tii cont insa si la ce-ti foloseste coreeana dupa facultate. Acum iti place ca sunt serialele astea care-au prins foarte bine, dar nu prea ai ce face cu coreeana. Si ca sa faci 4-5 ani de facultate o limba care nu-ti foloseste la nimic pe urma nu prea se merita. Fa japoneza, asta e mult mai utila si ai alte perspective decat cu coreeana.

| KrisK1 explică (pentru mixxjim):

Sigur se fac cursuri de coreeana si sunt doar 3 ani de facultate la limbi straine din cate stiu eu si la terminarea facultatii de japoneza se dau burse de plecare in Japonia platite de ambasada.

| mixxjim a răspuns (pentru KrisK1):

Cu masteratul se fac 5 ani, facultatea fara masterat e proape degeaba facuta. In fine, ai dreptate, vad ca este si coreeana, dar asa cum spui, si ti-am zis si eu, japoneza ofera mai multe perspective. Poti face coreeana ca optionala, cum spuneam, ca a treia limba, daca chiar vrei si vrei s-o inveti si pe-asta. Oricum, e un domeniu foarte frumos, e minunat sa ai posibilitatea de a accesa direct o cultura si o civilizatie atat de deosebita si de frumoasa, merita efortul, deci go for it daca asta simti ca vrei sa faci. Succes si sarbatori fericite!

| KrisK1 explică (pentru mixxjim):

Sarbatori fericite si iti multumesc pentru raspunsuri!

| vampir004 a răspuns:

Pai,poti sa dai la o facultate si poti sa dai si meditatii la acea limba