| Tzakalie a întrebat:

Sunt clasa a 7 a si doresc sa devin arhitect. Acum întrebarea este: pana sa ajung sa merg la o facultate de arhitectura, ce liceu ar trebui sa urmezi? Liceu mate-info, liceu Gheorghe asachi pe profil real/uman, Calistrat hogas? (Ps: sunt din piatra neamt)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Recomandabil un liceu de MATE_FIZICA (nu mate info), care face multa matematica, fizica, chimie ca de ele depind calculele cladirilor, la o facultate de arhitectura unde se invata componenta materialelor, rezistenta lor, rezistenta la torsiune, la intindere, geomoetrie in spatiu samd.

| Tzakalie explică (pentru Violleta2022):

Dacă ar fi sa merg la alt liceu și nu la unul de mate-fizica, dar sa fie pe profil real, o sa ma afecteze într-un fel la facultate? De exemplu o sa îmi fie mai greu sa înțeleg materia etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tzakalie):

Da, te va afecta, fiindca in liceu, la un profil de mate-fizica inveti foarte multa materie, pe care altfel nu ai cum sa o recuperezi nici daca faci pregatire acasa.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar profil real.

| NLS a răspuns:

Daca poti, mergi la profil mate-info.

Daca nu intri, nu e nici o tragedie, si de la chimie-bio poti invata pentru arhitectura, ba chiar o sa ai mai putin stres, daca te pricepi cat de cat la chimie, si o sa ai timp sa exersezi la desen.