| Veritas a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a și îmi place foarte mult biologia. Am fost 3 ani la rând la olimpiadă unde am obținut rezultate foarte bune(am fost pe locul al doilea cu 93 de puncte), sunt as la această materie. Vreau o carieră legată de acest domeniu dar nu știu sigur dacă m-aș descurca la profil științe ale naturii. În primul rând matematica, se dă bac și vreau să știu cam ce nivel este, sunt destul de bun la mate, nu as, dar bunicel și mai sunt fizica și chimia care îmi plac destul de mult, nu se pune problema asta dar nu prea facem la școală și mie frică că nu mă descurc. Mă întrebam dacă m-aș descurca cu ajutorul pregătirilor, sunt dispus să muncesc non-stop, vreau să reușesc în acest domeniu, îmi plac multe materii dar la asta sunt cel mai bun. Vreau sfaturile voastre, dau fundă celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| iwannabeperfect a răspuns:

Clar te-ai descurca! esti bun la toate materiile( care includ acest profil). personal cred ca e perfect pentru tine, iar apoi pe viitor o cariera in medicina/ cercetare.

| Veritas explică (pentru iwannabeperfect):

Mulțumesc pentru sfat! Sper că voi reuși.

8 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Eu sunt in aceeaşi clasă şi tot pe ştiinţe ale naturii vreau sa merg. Dacă iţi place atât de mult biologia, ai putea da la facultatea de biologie şi să intri în cercetare.
Revenind la profil, eu asta ţi-aş recomanda să faci. Urmează-ţi inima.
Cu chimia şi fizica faci faţă iar matematica nu e chiar aşa de grea. Dacă în gimnaziu i-ai făcut faţă, o să te împaci cu ea şi în liceu.
De unde eşti?
Numai bine!(:

| Veritas explică (pentru MadRaven):

Nu știu ce să zic de cercetare, îți trebuie multe resurse. Stau la țară, cel mai apropiat oraș e Ploiești, așa ca să îți faci o idee cam de unde sunt. Tu de unde ești?

| MadRaven a răspuns (pentru Veritas):

Tot la ţară, în judeţul Iaşi.
Să ştii că important e să îţi placa.
Dacă vrei biologie în viaţa, asta faci. Poţi ajunge în strainatate si sa lucrezi acolo.

| Veritas explică (pentru MadRaven):

Parcă îmi citești gândurile, m-am gândit că aș putea lucra în străinătate de multe ori. De plăcut îmi place la infinit.

| RaduLemon a răspuns (pentru Veritas):

Si eu sunt de la tara, jud Arad, imi place biologia, sunt bun la mate, cls a VIII-a, chiar si profesorul meu de biologie mi-a recomandat sa ma duc in strainatate si sa stiu macar o limba straina(majoritatea tratatelor noi la bio/chimie/fizica apar in eng/fra etc...

| Veritas explică (pentru RaduLemon):

De vorbit nu pot vorbi în engleză, la gramatică sunt praf din cauza faptului că nivelul nostru e foarte slab, la scoală nu facem mai nimic, bine că am un talent înnăscut și pot înțelege foarte bine în engleză, pot să mă uit la filme fără subtitrare, pot traduce aproape orice,, măcar la asta sunt bun

| MadRaven a răspuns (pentru Veritas):

Păi şi de ce mai stai pe gânduri?
Dă la ştiinţe şi apoi la facultatea de biologie. Ce te opreşte?
Baftă!happy