| Andreea67a a întrebat:

Sunt clasa a XI-a, la mate info, si ma gandeam la facultati. Ma gandeam la cea de farmacie si cea de biologie. Aveti sfaturi sau experiente pe care le-ati putea impartasi in privinta acestor facultati? Mai ales cea de biologie( despre microbiologie,genetica, botanica) intru cat sunt foarte putin informata. Va multumesc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe scurt o părere.
Când termini la farmacie ajungi statistic să vinzi medicamente într-o famacie. Și aceasta poate fi considerat un ajutor dat unui bolnav, căci azi unii merg la farmacist după un ajutor, iar dacă îl găsesc aici, nu mai merg la medic. Doar că toată viața o vei petrece între casă și acel loc de muncă.
Ca biolog ai multe posibilități. Cea mai importantă este munca de cercetare, căci biologia este o știință tânără. Nu este neapărată nevoie să ajungi într-un institut de cercetare, dacă ești biolog, pentru asta. O să îți dau un exemplu clasic, Mendel Gregor, un călugăr simplu și anonim a notat într-un caiet cum cresc plantele lui, cum se transmit caracacteristicile plantelor de la o generație la alta. Studiul lui, relativ simplu fără aparatură savantă a stat la baza descoperirii genelor și crearea unei noi științe, genetica.
Dacă ești la mate- info ai deja o bază în științe exacte, cu muncă multă, cu pasiune, poți face ceva nou în biologie.