| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a-XII-a si si am ales ca la facultate sa studiez drepul. Nu prea stiu insa ce facultate sa aleg. M-am gandit la facultatea Simion Barnutiu din Sibiu ..am citit parerea unora ca a fi profesorii mult mai exigenti ca cei din Bucuresti, cunoaste cineva? Cum e mai bine, sa studiezi la o facultate privata ..Nicolae Titulescu de exemplu sau de stat, ca cea din Sibiu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La o facultate de drept nu au atat de mare importanta profesorii, important este ca tu sa studiezi, ai manuale si tratate din diferitele domenii ale dreptului, precum si actele normative.
La o facultate privata obligatoriu platesti studiile, la una de stat poti intra si pe locurile bugetate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La o facultate de stat, cu siguranta. To ce pot sa spun eu este ca facultatea de drept din Sibiu are un mare prestigiu. Depinde si de orasul din care provi, daca esti mai aproape de Sibiu, poti lua si aceasta varianta in calcul happy