| SLideLO a întrebat:

Sunt clasa a7a dar ma gandesc deja sa dau la un liceu de politie... vreau sa merg la Breaza si as vrea sa ma ajutati (cei care ati "trecut" pe acolo). medii bune am avu pana acum, in a5a am avut 10 si in a6a 9,84
este si profilul de mate?(asta imi place cel mai mult)
internat, gazda - cat costa aproximativ?
eu stiu, in ce trebuie sa ma incadrez ca sa intru? (nu probele )
si ce mai stiti... merci! ofer funda!

Răspuns Câştigător
| xXAn0nymXx a răspuns:

Salut,
pei in primul rand, breaza este liceu militar nici decum de politie.
Singurul liceu de politie era la Ploiesti dar s-a desfiintat.
Ca sa intri iti trebuie medii mari dar si o prova fizica (forta, rezistenta, etc.)
In privinta costului, este gratis.
In perioada in care stai acolo, inveti si te supui regulamentului este gratis.
Ai unde dormi, iti dau de mancare, iti dau echipament, etc.
Dar daca vrei sa pleci de acolo (sa te muti altundeva) trebuie sa platesti TOT ce ai consumat.
Spre exemplu un prieten a stat acolo primul semestru si nu i-a placut, era prea strict, sever si a vrut sa plece.
Cand i-a venit nota de plata a avut 58 de mil (5.800 lei) doar pe un semestru.
Daca vrei sa te faci militar acolo este locul, dar daca vrei sa te faci politist exista alta metoda in afara de liceul de politie (este desfiintat).
Ai putea face ce fac si eu (si eu tot "curcan" ma faclaughing
Ai putea sa faci un liceu normal..nu conteaza care (eu dau la carabela pe profil mate-info intensiv engleza), iar dupa ce termin liceul in functie de medii am 2 posibilitati:
1) daca am media mai mica fac scoala de sub-ofiter de unde devii bineinteles sub-ofiter.
2)faci Academia de unde devii ofiter si bineinteles un salariu si o functie mult mai mare.
Te sfatuiesc sa nu dai la breaza.o sa regreti.
Cam asta e ce trebuie sa stii..mai departe este alegerea ta
Bafta!

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut crede-ma ai ales super bine mai ales cu media ta mare ai mari sanse.
Eu iti recomand.

| RsKd a răspuns:

1.O sa dai prima data proba psihologica, ca sa treci de proba asta trebuie sa fii cat mai sincer.
2. Urmeaza proba sportiva pe un traseu-utilitar aplicativ il gasesti si pe youtube, la ei pe site.De obicei la proba asta cei mai multi pica la tractiuni(in cazul baietilor).
3.Proba de rezistenta de 1000m in 4 minute si cv. Dupa ce ai trecut si proba asta ai terminat si o sa va intoarceti peste ceva timp(1luna) ca sa dati probele scrise.