| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cls a 8-a si nu reusesc sa-mi invat suficient, plus ca incurand vin Testele Nationale. Ma straduesc sa invat noaptea dar sunt prea obosita mai tot timpul. Cum as putea sa ma organizez, si sa ma concentrez la invatat? (va rog mult ajutati-ma)

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa iti faci un plan . Vezi sa imparti materia incat sa inveti in fiecare zi dar sa nu iti bati joc nici de carte dar nici de tine . Sa iti faci un plan . In functie de materia stapanita mai bine sau mai putin acorzi mai multa sau mai putina atentie . De preferat ar fi la unele lectii dificile sa rescrii prin cuvinte proprii . Inveti mai bine asa . Nu invata cand esti obosita pentru ca nu reusesti nimic. Culca-te pe la 21 : 00 . O jumatate de ora de invatat cand esti odihnit face cat 1 sau 2 cand esti obosit .

| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa iti faci un plan. Vezi sa imparti materia incat sa inveti in fiecare zi dar sa nu iti bati joc nici de carte dar nici de tine. Sa iti faci un plan. In functie de materia stapanita mai bine sau mai putin acorzi mai multa sau mai putina atentie. De preferat ar fi la unele lectii dificile sa rescrii prin cuvinte proprii. Inveti mai bine asa. Nu invata cand esti obosita pentru ca nu reusesti nimic. Culca-te pe la 21 : 00. O jumatate de ora de invatat cand esti odihnit face cat 1 sau 2 cand esti obosit.

| Kassandra1408 a răspuns:

Iti recomand niste exercitii de concentrare care pot fi facute acasa si nu iau mai mult de 10-15 min/zi. De asemenea , te poti duce la magazinul naturist si poti cumpara memo on (niste pastile cu extracte din plante indiene pentru concentrare) si un tonic general.
http://www.successconsciousness.com/......000005.htm
http://ezinearticles.com/?How-to-Increase-Concentration-Power&id=2155332
Sper sa te ajute :*

| string a răspuns:

"obosita mai tot timpul"... hmm... ai vorbit cu vreun medic sa iei niste suplimente de genul magneziu, zinc, vitaminele B, C si A, eventual melatonina ca sa ai un somn odihnitor? Nu-i normal sa fii obosita tot timpul. Asta suna a sindromul oboselii cronice, probabil o candidoza la nic\vel de tub digestiv antica si de demult si necesita tratament, altfel belelele vor fi mult si diverse.
INTOTDEAUNA dupa o sesiune de invatat este ideal sa dormi. In somn se structureaza ceea ce ai invatat; practic somnul face parte din procesul de invatare.
Vorbeste cu parintii sa mergi la un medic si sa spuna medicul daca este de aocrd sa iei melatonina ( nu e nimic rau cu melatonina, doar varsta ta presupune sa mergi cu parintii ) asa incat sa dormi cand este de dormit si sa si odihneasca neuronu' vesel. Si sa te trezesti odihnita si cu chef de invatat. Apoi este doar organizare, fa-ti plan cu ce vrei sa inveti in urmatoarea ora, planifica-ti si pauzele nu numai invatatul.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Sa nu razi de mine si sa nu zici ca sunt o tocilara pentru ca nu sunt. Am avut aceeasi problema cu tine, dar tot nu puteam sa imi impun singura limite. Asa ca am rugat pe cineva din familie sa imi puna parola la calculator, o parola pe care evident sa nu o stiu si chiar a functionat. Acum nu mai sunt atat de obsedata de calculator si intru doar cand am nevoie, si daca intru pentru jocuri sau TPU sau altceva, nu mai exagerez. Incearca si tu!

| Munchkin a răspuns:

NU învăţa noaptea. Cel mai bine ar fi să te culci devreme, pe la 9, şi să te trezeşti mai devreme ca să înveţi înainte să pleci la şcoală. Sau, dacă nu îţi convine aşa, învaţă când vii de la şcoală, adică dup-amiaza. Îţi poţi pune meditaţii la materiile la care nu faci faţă...matematică, română.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Renunta la claculator...prefa-te ca este stricat, scoate-i un fir...

| muffin94 a răspuns:

Ai cumva ore de dimineata? Ca altfel nu vad cum nu ai putea sa-ti inveti suficient. Dupa ce vii la scoala mananca si incearca sa te culci pe la 9, 10 si dimineata sa te trezesti la 7, 8 si sa te pui sa inveti.

| muffin94 a răspuns:

Scuze am vrut sa spun daca ai ore de dupa masa

| mihaelutzamy a răspuns:

Invata cu muzica care iti place, eu asa invat, cu muzica, toata lumea se mira, dar eu asa pot.In liniste nu pot sa ma concentrez prea tare, si eu sunt a 8a.Inceark si u si-ai sa vezi ca poate o sa mearga. fundita?

| Deny_8368 a răspuns:

Pai dupa ce vi de la scoala ...mananca ceva... o jum de ora relaxeaza`te (fa ceva ce iti place) iar dupa apucate de inv

crede`ma vei retine mai mult

| Natassha a răspuns:

Apuca-te sa inveti dupa o ora dupa ce ai venit de la scoala, culca-te pe la ora 21, si dimineata, poti sa te trezesti mai devreme, pe la 5, 6, sa scrii sau sa inveti ce ti-a mai ramas.Renunta la emisiunile de la televizor, pentru ca devi dependenta de ele, la fel si cu filmele, iar daca vrei sa asculti muzica, asculta doar cand scrii, atunci cand inveti opreste muzica, pentru ca o sa uiti intr-un timp mai scurt ceea ce ai invatat.
Uneori, cand nu ai ce face, sambata sau duminica, mai citeste lectiile din urma, si daca le-ai invatat la timp o sa vezi ca-ti aduci aminte, si, cu timpul o sa memorezi mai usor. Daca vrei, in week-end poti sa dormi dupa-amiaza.
Succes si te pup.

| CB a răspuns:

Asa am patit si eu... pune interes.si ai sa reusestiwinking...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jocuri cu gta mamaia vice 4

| stweety10 a răspuns:

Nu cred ca ai probleme cu organizarea, pur si simplu esti foarte stresata si ti se pare ca nu ai timp pentru nimic. Faci o mare greseala ca inveti noaptea, pentru ca tu atunci ar trebui sa dormi si sunt sigura ca atunci cand inveti gandul iti este la somn, deci nu iti intra mai nimic in cap si daca iti intra este pentru o scurta durata de timp. Eu te sfatuiesc sa inveti mai mult la materiile la care dai teste nationale, pentru ca este mai important. Ma gandesc ca la celelalte materii va mai inteleg profesorii si nu va cer imposibilul.

| beorange a răspuns:

Nu te pune la teme cum vi direct de la scoala cand esti obosita.
stai o ora mananci, te relaxezi
daca esti pe dimineata invata inainte apoi fa-ti temele
daca esti pe dupa masa scrie dupa ce vi de la scoala si invata dimineata
cauza oboselii poate fi si statul prea mult la TV.

| beorange a răspuns:

Scz. obosit/ă