| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Sunt curios, voi ce joburi veti?

Eu la randul meu sunt in cautare si m-ar ajuta.
Stiti alte joburi de baza, cautate, in afara de IT si Arhitectura care platesc in aceeasi zona?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Popcopone : stiti alte joburi de baza"

noi știm muuuulte joburi dar tu, tu ce știi să faci, ce pregărite ai?

| zilog a răspuns:

HIDRAULIST PRIMEȘTI 800 EURO PE 6 ORE DE MUNCĂ! pentru că nu mai sunt oameni în România care să fi făcut facutate mecanica lichidelor care chiar să si priceapă la ceea ce fac și să rezolve problema nu doar sa spună că este defect are ceva stricat dar nu știe ce are ci să pună mâna si să rezolve tot.
Eu sunt electronist PNEUMATIST hidraulist electromecanic electrician, proiectant sisteme de stingere a incendiilor montator pentru toate tipurile de sisteme de securitate, expert in sisteme de securitate, si sisteme de defumare,
asa ca ai putea invața PNEUMATICĂ SI SI HIDRAULICA
PE PARTEA DE PNEUMATICĂ POȚI CÂȘTIGA CHIAR ȘI 400 EURO PE 8 ORE DE MUNCĂ adică să mergi în fiecare zi în alt oraș acolo unde te cheamă clientul să faci diagnoză să ai deja in portbagajul mașinii tale foarte multe garnituri furtune electrovalve valve ventile chestii de genul asta care se folosesc la pneumatică pistoane si alte lcururi deja investitie facuta din banii tai in ceea ce iti zic eu să cumperi
si eu iti spun mergi repede la Craiova si schimbă o garnitură la un piston si tu să te teleportezi instataneu si apoi îti spun ca tot în aceeași zi să mergi si până la Tusla să schimbi o Electrovalva iar seara să fii la Vaslui să schimbi un furtun si in total in ziua respectiva ai castigat 400 euro dacă ai facut exact ce ți-am spus sa faci si nu ai pierdut timpul aiurea de lene.
Si trebuie să te obișnuiești asă azi să fii La TIraspol dimineața apoi seara să fii la Baia Sprie la o fabrcă de cocolată si eventual pe drum să mai lași un piston la Reghin.
Si dacă nu faci fițe și figuri că tu nu vrei să dormi în mașină 300 zile pe an atunci agata ai bani
EXISTĂ ȘI ZILE ÎN CARE DOAR MERGI EXISTA SI CLIENȚI CARE NU ÎTI MAI RĂSPUND LA TELEFON sau care spun că ai întârziat sau care fac fite si figuri pentru că rommânii nu sunt seriosi si dacă intre timp au găsit pe cineva din satul lor atunci nu mai au nevoie de tine dar tu ai dat bani pe benzina sa zicem 500 km dus 500 km intors aiurea mai exista si riscurile acestea
Sau poate vrei sa mai mănânci si tu la un restaurant o ciorba si un felul doi si lași din bani acolo sau poate că vrei și tu să mai dormi la câte un hotel si iar ai lasat din bani acolo
asa ca mai trăiesc multi altii dupa urma muncii tale
poate ca iti faci o gagica in Republica Moldova si ii intretii familia ca sa se culce cu tine si una la Simleul Silvaniei pe a cărei familii tot tu o întreții
SI PAOTE CĂ TREBUIE SĂ CUMPERI PIESE COMPONETE SĂ AI MAREU ÎN STOC primii câtiva ani cam tot profitul o sa il investesti ca să deții toate tipurile de electrovalve furtune chestii să ai să nu existe ceva să îti poată trebui și tu să nu deții deja în porbagajul masinii tale,
Dar pe urmă o să ajungi sa ai 4000 euro investiti in piese si cam gata acum incepi doar să mai completezi stocurile, nu o să îti mia trebuiasca de cât ceea ce ai consumat deja din stoc dar oricum mai ai câțeva bucăți de rezervă chiar dacă stocul a scăzut,
Eventual să ai o mică dubiță să ai cum să prestezi si servicii de mecanică fină să fabrici o bocșă din bronz grafitat care se foloseste in loc de lagar rulment pe la axele ventilatoarelor cuptoarelor profesionale de panificatie gastronomie patiserie cofetărie,
Dacă trebuie sa meșterești ceva mecanic să poși să stai pe un scăunel in dubița ta și să ai un strung mic
să ai o imprimată 3d, să poți fabrica pe tern si o placă electronică de la zero absolut cu circuite integrate de exemplu sa stii proiectare in EAGLE si când ai ajuns la un client care are o statie de epurare o fabrica de armament o fosa septica automatizata o instalatie de sterilizare pasteurizare îmbuteliere carbonatate alcool bors în sticle să ai cu ce sa il servesti fără să mai pleci de acolo pentru că plecatul și căutatul unei curele dințate pentru un scaun de masaj iti poate aduce o pierdere finaciară mai mare de cât dacă atu ai fi avut deja in stoc posibilitatea să tai cu un mic router cnc o curea sau să fabrici o rotiță dințătă, iti trebuie și posibilitatea să poți face mici suduri nu sudură industrială ci de exemplu mici lipituri cum ar veni la torțile de ochelari pentru ca mai sunt si piese finuțe prin fabrici care se rup si dacă ai avea cum să le sudezi pe loc dacă tot ai descoperit atunci vei câștiga bani de exemplu toate tipografiile au mașini de ambalat de legat ai văzut că ziarele vin legate cu o folie PVC cu o banda, acea bandă este pusă acolo de o mașină de bandat și la acea mașină de bandat se tot rupe o chestie metalica ca o pedală de bicicletă și tu dacă o sudezi pe aia la fața locului gata ai caștigat 100 euro.
Sunt multe lucruri unde poti castiga bani frumosi daca înveti HIdraulica de exemplu masini ABCANT
sunt prese care indoaie fiare grele
sau sunt prin santierele navale masinarii care transporta bucati de metal care ar putea fi grele chiar si de 400 de tone si daca te pricepi la cutii de viteza cu hidraulica tu vei putea repara si vei castiga mii de uero. sunt prese care preseaza masti de gaze, sunt prese care preseaza lipii, sunt multe prese hidraulice care preseaza multe lucruri sau subtiaza pielea tu crezi ca pantofii de piele sau curele de piele sunt facute din piele ele sunt facute din piele doar la suprafata pentru ca pielea este taiata in fasii subtiri care se lipesc pe bucati de carton si tu crezi ca ai curea de piele si in realitate in interiorul ei este din carton si doar pe dinafara este din piele. sunt prese care stanteaza pielea pe la fabricile de pantofi, sunt multe mașini care vopsesc pielea, sunt masini care scarmănă lâna și o trage in fire automat totul fara calculator sau electronică totul bazat doar pe logică pneumatica si acționări hidraulice.
sunt mașinării care scarmănă bumbacul și totul cu rotițe si gheruțe si chestii de mecanică fină care sunt acționate doar cu ulei comprimat.
Sunt multe lucruri de făcut în viață dacă vrei să pui mâna să investesti să ai in stoc chei unelte scule echipamente cu ajutorul cărora SĂ NU MAI FII SCLAV ANGAJAT LA UNUL ȘI LA ALTUL MILOG DE PROFESIE

| Iote a răspuns:

Tu vrei doar ce e bine platit?
Incearca ceva unde te si pricepi.

| Iote a răspuns:

Iata aici locuri de munca platite si mai bine decat stii tu:
https://www.impact.ro/......15887.html

| 1997onur a răspuns:

Construcți.

| Mirel4412 a răspuns:

Baga-te la jandarmerie, stiu prieteni care sunt paznici ca jandarmi sau se plimba toata ziua prin orasa si nu fac nimic, stai degeaba si iei bani happy