| alin9669 a întrebat:

Sunt disperat, nu știu cum să mai fac! Sunt în anul 1 la medicină Cluj-Napoca dar eu nu am nicio treabă cu această prefesie. Problemă mea e ca vreau să dau admiterea la automatica unde îmi place foarte mult dar mama nu mă lăsa, zice ca nu o să ajung nicăieri în viață cu această profesie. Cum să o fac să înțeleagă ca eu nu am nicio tangentă cu medicină ei (app, ea e doctor)? Voi ce părere aveți, IT-ul este sau nu este de viitor, eu zic ca da, este dacă mă țin cu adevărat de treabă!

3 răspunsuri:
| alin9669 explică:

+ ca eu simț ca nu fac față, pur și simplu mă depășește și din acest motiv nici nu mă pot concentra cund învăț. Ea zice ca nu, ca trebuie să mă concentrez și am să reusec, dar eu numai când aud de medicină turbez, până când și la masă îmi vorbește de medicină. Aș preferă să nu primesc răspunsuri gen are dreptate, eu știu ca medicină este o meserie frumoasă, dar nu pentru mine, credeti-ma ca am încercat toate variantele posibile, pur și simplu nu mă atrage... Mulțumesc!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este sigur ca IT este de viitor, este nevoie de specialisti si o sa fie si pe viitor, din ce in ce mai mult.
Mama ta ar trebui sa inteleaga ca tu nu ai nici o chemare pentru medicina si sa te lase sa faci ce vrei tu, asa ca mai discuta cu ea. Incearca si prin tatal tau si alte rude/prieteni care au influenta asupra ei.

| FeelFor a răspuns:

Din moment ce esti major eu zic sa faci ceea ce crezi tu de cuviinta. Probabil mama ta este unul din acei parinti care vor ca, copilul lor sa urmeze aceeasi profesie la fel ca ei.