| aramnicolae a întrebat:

Sunt elev in clasa a 8 si la evaluarea nationala am luat 3 34 la mate deoarece nu inteleg matematica si am ramas in fiecare an corigent.La romana am luat 2 34. Intrebarea e ce liceu as putea urma cu aceste note? Visul meu e sa fac un liceu bun si sa fac medicina in Anglia la Ooxford. Ceva recomandari?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, nu vei putea merge la un liceu bun, iar despre medicina la Oxford nu se pune problema. Oxford nu te va primi daca nota la evaluarea nationala nu e macar 9, 70 (iti vor cere note la fel de mari in timpul liceului si la bac si macar cate un premiu pe an la olimpiada nationala si o participare la internationala la materii dificile: fizica, chimie, mate, informatica). Este mai bine sa incerci sa gasesti un loc in care sa inveti o meserie care sa iti placa, asa incat sa te poti angaja cat mai curand. Poti fi fericit in viata si facand o alta meserie, nu neaparat medicina, la care trebuie sa ai o minte brici. Neintelegerea matematicii este un semn calr ca nu ai un viitor bun in domeniul medicinii si ar trebui sa te reprofilezi catre ceva mai usor de inteles si care are nevoie de mai putin invatatura teoretica. Cauta-ti talentul, poti fi un tamplar exceptional sau un mecanic foarte bun, care sa aiba acelaesi satisfactii in viata ca un medic, dar invatand de o mie de ori mai putina teorie (si lucrand in schimb practic)

| BlackRose03 a răspuns (pentru Brigaela):

"Oxford nu te va primi daca nota la evaluarea nationala nu e macar 9, 70"

Nota obtinuta la Evaluarea Nationala si pe parcursul gimnaziului nu au nicio legatura cu intrarea la o universitate precum Oxford. Poti sa iei 5 in EN, dar daca ajungi sa te schimbi si la liceu sa fi primul din clasa, din judet chiar si la bac sa iei nota maxima nu cred ca se tine cont de ce nota ai avut tu in EN.

| Brigaela a răspuns (pentru BlackRose03):

Cunosc trei persoane care si-au depus cereri la Oxford, respectiv Harvard. Tuturor li s-au cerut foile matricole din toti cei 12 ai de studii si notele de examenul de Capacitate (erau o generatie care au dat Capacitate). Tu de unde stii ca s-au schimbat conditiile?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Brigaela):

Pentru ca EN nu are nicio relevanta la admiterea la facultate, nu conteaza care este aceasta, Oxford sau Cambrige.
Cred ca un elev cunoaste mai bine care sunt conditiile acum decat o persoana ce trece de varsta mijlocie.
Presupun ca cei despre care vorbesti si care si-au depus cererile au facut-o acum mai multi ani.Nu stiu cum erau conditile atunci, le stiu pe cele de acum.
Si se schimba.
Daca notele din gimnaziu si EN ar conta la admiterea la facultate ar fi nedrept pentru viitorii studenti care foarte posibil s-au perfectionat nespus pe parcursul liceului sa intre la facultati mai slabe decat nivelul lor pe baza a ceea ce au facut la scoala.
Nu se tine cont de EN la admitere, indiferent de universitate si daca li se cere o foaie matricola cu nota de la EN si notele de pe clasele 5-8 admiterea nu o sa se faca dupa aceste criterii, ci dupa rezultatele obtinute la liceu si la bac(care este unul dintre criteriile decisive).

| Brigaela a răspuns (pentru BlackRose03):

Un elev care s-a informat cunoaste conditiile, tocmai de aceea te-am intrebat daca te-ai informat si sa ne arati si noua de unde. Inteleg din ce spui ca nu te-ai informat, ci ca folosesti logica personala. Intr-adevar, cei pe care ii stiu eu, au incercat sa intre la aceste universitati in urma cu vreo ani, dar am dubii foarte serioase ca in acest interval conditiile s-au usurat semnificativ (as crede daca mi-ai spune ca au devenit ceva mai stricte).
E adevarat ca un elev se poate perfectiona mult in timpul liceului, dar universitatile foarte bune au o concurenta foarte mare, asa incat folosesc criiterii foarte complicate de admitere. Gandeste-te, ca pentru fiecare aplicant admis, Oxford respinge cam 60-70-80 de aplicanti. Tu iti dai seama ca nu aplica acolo nimeni daca nu a fost la olimpiade, daca nu are note foarte mari in liceu, etc. Si atunci cum sa-i separe? Cauta alte criterii, ca de exemplu performantele scolare din anii mai mici, performantele liceului (verifica ca liceul pe care l-ai facut sa aiba nota mare de admitere, multi olimpici, etc). Unul dintre cei despre care ti-am spus, a primit ca argument de respingere si faptul ca in anul in care intrase el la liceu, nota minima de admitere a fost sub 9 (desi el intrase cu 9, 90), ceea ce indica ca liceul nu este suficientde performant si ca e posibil ca notele sale din liceu sa fie prea mari din cauza nivelului slab al liceului.

| NLS a răspuns (pentru Brigaela):

Din cate stiu eu, e perfect adevarata treaba cu liceul, se tine cont la departajarea elevului (viitoruli student) de ultima medie de admitere, si de rezultatele generale la Olimpiade, pentru a reflecta cat de bun a fost liceul.
Regula sta in picioare chiar si pentru liceele "din afara".
Am o prietena care a intrat la facultate in Anglia. (Coventry mai exact, dar a fost si acolo concurenta, pentru ca e plin de romani, negri, spanioli, etc...).
Insa cea cu notele din clasele mici, mai putin.

Bula
| Bula a răspuns:

Vise placute!
Cu asemenea note n-ai ce cauta la liceu, iarla facultate nici atat.

| sierra1 a răspuns:

Mihăiță, economiei îi mai trebuie și sudori, betoniști, clopotari sau macaragii. Nu te supăra, dar cu notele tale, a ajunge muncitor ar fi o mândrie

| NLS a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa lasi visele si cand te trezesti, sa lasi si glumele proaste.
Ba iminent absolvent de liceu, ba evaluare nationala, ba indragostit de Elena Udrea, ba spalator la spitalul judetean.
Mai hotaraste-te si tu, ce naiba.

| Lioana a răspuns:

Bănuiesc că ai primit broșura "Admitere 2018". Aceea conține lista cu liceele din localitatea ta cât și ultima medie cu care s-a intrat anul trecut la acele licee. Anul asta se va intra cam cu aceleași note, minus sau plus câteva zecimale. Cel mai probabil cu minus. Vezi acolo la ce liceu te incadrezi.
Dacă vrei cu adevărat să ajungi la Oxford trebuie sa te schimbi radical. Va trebui sa ai cele mai bune note si sa fii printre primii la învățătură din clasa. Iti doresc mult succes, orice ai alege!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Visele sunt vise. Dupa parerea mea, nu prea ai sanse sa le realizezi. Medicina presupune toceala. (in cazul in care nu ai acel ceva) Toceala inseamna si romana, iar tu tocmai ai aratat ca nu esti absolut deloc bun la tocit. Deci, nu prea cred ca ai prea multe sanse sa ajungi la vreo facultate de medicina (decat pe banutii lu' taticu'), daramite la Oxford.

| adrianpetrican a răspuns:

Du-te la oxford cu 2, 34

| Matei_Ionut_Marian_1991 a răspuns:

Pune mana si invata umpleti golurile din toti anii astia ca se poate si la un liceu cu media ta doar ignora mediul depravat pune-i pe profesori sa te ajute si cel mai important incearca ca nu se va intampla daca nu incerci si stai pe TPU sa te plangi ca matematica e grea.

| Catalin_Alexandru_2000 a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa te duci la o profesionala și sa te axezi pe un anumit profil