| tralesh a întrebat:

Sunt elev in clasa a XII-A, profilul Matematica-Informatica, tin sa precizez ca informatica nu a fost ceva foarte inflorit in acesti 3 ani, dar este ceva ce imi place, nu imi este greu sa-i recuperez toate >petalele: In urma cu putin timp, mi-a venit inca o inspirate, observ toata lumea din jurul meu, toti pleaca pe medicina, nu o vad ca o treapta foarte grea, biliogia(XI-XII) si chimie(IX-X) din care domina bilogia, sincer sa fiu, matematica am cam pierdut.o, alegerea mea este intre AC-TELECOM Politehnica TImisoara, Medicina Generala si Medicina Dentara Victor Babes Timisoara, Am scris sus ce este necesar pentru admiterea in medicina, acum... pentru admiterea in Politehnica, la sectile pe care mi le doresc, am nevoiae de toata matematica, iar eu am cam zburat prin ea, nu pot spune ca sunt 0, dar pot spune ca este imposibil in acest timp sa mai recuperez tot acum, la admiterea in Politehnica se tine cont de nota de la Bac(Matematica), aceasta valoreaza 20% din nota de admitere, impreuna cu testul grila al Politehnicii, care este alcatuit din probleme de olimpiada(nationala din cate stiu), mai am 7 luni, trebuie sa ma decid repede, Daca voi decide politehnica, bacalaureatul il voi da din Informatica, si o voi recupera, oar daca nu, il voi da din biologie, in primul rand nu stiu exact ceea ce este mai bine sa fac, am nevoie de argumente, amn2 imi suna bine, dar vreau sa stiu plusuri si minusuri din partea oamenilor care se afla in domeniu, sau prieteni ai acostora, inca nu stiu nici de ce anume sa imi fie frica, pe sectile acestea, la matematica a fost media peste 6, La medicina media trebuie sa fie in jur de 8, la cu taxa, nu conteaza daca intru la cu taxa sau nu, doar ca aici ramne de vazut, ce meserie este mai buna, ce plusuri si minusuri are fiecare, Dentist, Doctor, Programator(Ingineria va fi doar o diploma, programarea v-a fii mai departe in aceasta situatie) si, oare ce este mai riscant, sa strabat din nou 4 ani matematica a cate 6 ore pe saptamana + informatica(nu intensiv, nivel normal) 3 ani( nu este ceva greu), sau sa recuperez 2 ani de biologie, din care iarasi am prins cate ceva, si 2 ani de chimie din care nu am prins nimic. (vorbesc acum de ore intense la oricare dintre materiile la care va necesar) Mai am 7-8 luni, decizia trebuie grabita, alegerile mele au plusuri si minusuri, amn2 imi plac, pot preciza ca, ca si absolvent al politehnicii cel mai probabil imediat dupa terminarea licentei voi avea un loc de munca stabil si foarte bine platit, ca doctor voi avea 6 ani+ rezidentiat, si oricum ca stomatolog voi avea de investit in cabinet, oare banii ii voi scoate? Cat credeti ca castiga un dentist pe luna/an? Dar un medic in toata regula sau un programator, inginer it? Astept cu raspunsuri, ajutati-ma cu parerile voastre va rog, bat pasul pe loc putin, dupa ce decizia va fi luata va trebuii sa splintez! straight face.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Du-te la AC la Politehnica. La admitere sa ia o nota dintre BAC-ul la mate si info (nota cea mai mare). BAC-ul la info e foarte usor, daca ai indemanare si inspiratie iti va parea chiar mai usor decat cel de la bio. Nu merita sa te duci la medicina si sa inveti biologia IX-X ca e mai usoara si sa nu-ti foloseasca si nici sa faci 6 ani de medicina si sa ajungi doctor in conditiile din Romania. Ce sa mai vorbim de salariile care nu merita comparate, si gandeste-te ca de la Poli te poti angaja inca din anul 2 sau 3, asta inseamna ca o sa fii pe banii tai, pe cand la medicina asta o sa se intample de-abia dupa 6 ani. Daca nu banii sunt o problema, pune-te serios pe mate, cauta un profesor bun in oras si ia-ti o ora, doua pe zi si trage tare.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicina o faci doar daca iti place. Este enorma de mult de munca si rezultatele se vad abia dupa multi ani.

In programare rezultatele se vad si in anul 2-3 de facultate daca iti dai interesul serios.