| lilpsycho a întrebat:

Sunt extrem de nehotarata in privinta alegerii liceului la care sa ma duc si m-am gandit sa va cer ajutorul. Imi plac limbile straine si sunt olimpica la romana,motiv pentru care as opta pentru stiinte sociale bilingv,dar nu as vrea sa renunt la matematica,in special la geometrie,pentru ca as vrea sa ma duc la facultate la arhitectura. Chimia,fizica,biologia imi dau batai uriase de cap,deci stiintele naturii ies din start din discutie si nu ma pricep nici la calculatoare, deci nu as vrea sa fac multa informatica. Unde ma sfatuiti sa ma duc?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi profilele, www.edu.ro
Pa, pa.

| mgvr a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi pe profilul stiinte sociale bilingv. Ai putea sa faci pregatire pentru admitere la facultate doar la geometrie si cred ca ar fi mult mai bine asa, decat sa te duci la profil real si sa faci pregatire ca sa treci bacul[la matematica-informatica, informtica iti da foarte multe batai de cap, si nici matematica nu e mai prejos, plus ca o a treia materie de la bac trebuie sa fie una dintre chimie, biologie sau fizica, iar daca te duci la stiinte ale naturii, faci informatica doar in clasa a noua si a zecea, dar si aici una dintre materii la bac este la alegere dintre biologie, chimie si fizica]...nu mai spun decat timp liber dispun cei de la profil uman in comparatie cu cei de la profil real...acum nu stiu ce sa zic, asta e parerea mea si ti-o spun din propie experienta, sunt la profil stiinte ale naturii si toti profii "trag" de noi, chit ca sunt materii de real sau de uman, rar am timp sa citeasc o carte, in comparatie cu fosta mea colega care este la uman si care sta si la pc [chiar mai mult timp decat mine], citeste si carti, se uita si la multe seriale, dar nu isi nieglijeaza nici studiile asa ca sfatul ar fi sa te duci la stiinte sociale bilingv

| lilpsycho explică (pentru mgvr):

Mersi mult, nu m-am gandit la ore pentru admitere, dar e o idee buna happy