| Enterzise a întrebat:

Sunt fata.Sunt la filologie si vreau sa merg spre ramura justitiei.
Cum imi continui studiile? Unde sa dau la facultate?
Nu stiu ce sa aleg dintre avocat, procuror, judecator si magistrat.Care credeti ca este cel mai bun?
Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

SI eu am terminat biligvnul si acum sunt la drept anul IV. Du-te la facultate in cluj, Bucuresti sau Iasi, eventual sibiu, sunt cele mai bune facultati de drept.
ce sa alegi dupa o sa vezi depinde ce ti se potriveste, pentru avocatura trebuie sa fii admis la barou si sa ai un avocat langa care sa faci stagiatura doi ani, iar pentru magistrat (adica judecator sau procuror) trebuie sa faci institul national de la Bucuresti 2 ani de zile unde admiterea e foarte grea.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci pentru început Facultatea de Drept, apoi Barou sau Magistratură.
Pa, pa.