| afrodita3333 a întrebat:

Sunt foarte dezorientata(ca toata generatia de liceeni)peste doi ani termin liceul si habar n-am incotro s-o apuc.De ceva ani oscilez inte:management,PR,jurnalist, turism, marcketing.Stiu sigur ca vreau sa fac o meserie de genu dar, cu cat ma informez mai mult cu atat raman mai dezamagita.Majoritatea studentilor termina facultatea si nu pot sa-si gaseasca un loc de munca, toti cer experielta sau pile.Chiar nu stiu pana la unra unde sa dau, pentru ca mi-e frica sa nu fac facultatea si sa n-am ce face cu ea(stiu ca acest lucru se intampa la 80% din cazuri).Voi ce ati face in locul meu?

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Iti inteleg temerile, dar incearca sa te concentrezi asupra faptului ca peste cativa ani, vreo 7, o sa dispara sistemul asta corupt de la conducerea tarii.Cam pe atunci v-or fi deschise si,, ferestrele,, spre Europa, poate mai larg.Nu te lasa distrasa de aceste lucruri.Manageri competenti sunt cautati si bine cotati inafara.Bafta!

| daassh a răspuns:

Totusi e bine ca mai gasesti si tineri care-si fac griji de viitorul lor, nu doar distractie, prostie, pitiponciala, etc.Parerea mea nu-ti fa griji, timp mai e, nu te grabi, in timp ai sa-ti gasesti "chiemarea", pana ai sa termini liceul ai sa stii ce vrei sa faci, pana atunci ia-o pas cu pas, stii cum se spune dai timpului timp.Succes!

| guardian18angel a răspuns:

Salut. In locul tau as face mai multa munca voluntara si as participa la diferite proiecte. In ziua de astazi asta e cel mai usor mod de a face ceva experienta si de a salta in diferite joburi care te vor,, lansa" cum s-ar spune si in felul asta vei fi mai deschisa joburilor.

La capitolul:,, ce profilt sa aleg?" aici e mai greu si tipic tie happy

Eu am oscilat intre psihologie, conservator si asistenta sociala. Am ales pe ultima ca era mai aproape de casa si... se potrivea, oarecum cum mine, dar acum aflu ca cel mai bine mi se potriveste jurnalismul, pentru ca-mi place sa scriu, imi place mult sentimentul din studioul unui radio, imi plac camere de filmat, fotografiile happy toate astea, si dispun de o oarecare libertate ce-mi place.

Cam dupa asta trebuie sa te ghidezi cand faci facultate, mai bine.

Daca ajungi sa faci ceva ce nu-ti place, n-o sa te prea implici si-o sa-ti fie greu sa-ti gasesti job pentru cei carora le place ceea ce fac vor avea avantaj in fata ta din moment ce vor da tot ce pot pentru asta, iar angajatorii asta cauta...

| greenmile00 a răspuns:

De ce nu mai astepti pana sa iei o decizie clara? Trebuie sa intelegi in primul rand ca doi ani e o perioada foarte lunga, timp in care cu siguranta te vei schimba si cu siguranta vei descoperi noi pasiuni. Rabdarea e cheia succesului... singura vei sti ce vrei sa faci, atunci cand vei fi pregatita happy
Modul in care functioneaza societatea in momentul asta e total irelevant. Trebuie sa te adaptezi. Crede-ma, tiparul asta nu se manifesta doar la nivel de cateva domenii... ci chiar in toate domeniile. Intr-o forma sau alta happy Asa ca, intr-un final o sa alegi sa faci ceea ce iti va oferi un anumit grad de satisfactie, nu ceva ce iti va oferi doar sigurantahappy ca nu exista asa ceva laughing
in orice domeniu te vei orienta, va trebui ca la un momentdat sa intelgi ce inseamna sacrificiu, si compromis :d

mult succes happy

| ShøØtYøu a răspuns:

M-as intrebta spre o facultate din stainatate, si as muncii in alata tara, sau aici m-as baza doar pe talent pur, nu pe pile.