| iuliusnedelcu a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si as vrea sa ma duc la un liceu pe profil stiinte sociale. Intrebarea mea este: Pe ce meserie sa ma axez in viata avand in vedere ca (sa zicem.) am terminat un liceu pe stiinte sociale si cu bacul luat?

P.S: As vrea sa incep cu un salar de minim 1500 ron.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Un profil de stiinte sociale iti faciliteaza accesul in facultati de profil uman: istorie, geografie, litere, psihologie, sociologie, teologie, filozofie, stiinte politice, comunicare. Ti-ar fi mai greu sa dai la medicina sau stiinte economice pentru ca matematica se face pana in a12a, dar 1 sau 2 ore pe saptamana, e foarte putin, iar biologie-fizica-chimie pana in a10-a.
De aici decurc o multime de meserii. Nu te poti baza doar pe liceu, profilul uman nu iti da o meserie la final de clasa a12a, iti da o directie spre o specializare.

Asta cu venitul minim pe care ti-l doresti...sa nu uitam ca traim in Romania. Desi, traim cu speranta ca pana termini tu o facultate sa fie alta situatia.

2 răspunsuri:
| Dugalle a răspuns:

Nici una pentru ca nu iesi cu nici o meserie din liceu decat daca faci ceva de genul : ospatar, bucatar, mecanic, din astea.

1500 ron, tu chiar ai asteptari mari de la viata cu liceul si bacul luat... Inroleaza-te in armata, cazare, masa, uniforma, loc de munca asigurat.

| darrio2007 a răspuns:

Ai sa incepi tu cu salariul minim pe economie care este 800 lei net.