| Brehar_Ruxandra_1998 a întrebat:

Sunt în clasa a opta si nu stiu la ce profil sa merg la liceu. Imi place foarte mult matematica.Imi mai place fizica si chimia. Materiile care nu imi plac sunt istorie, germana, civica, romana. Ar trebui sa imi fie frica la informatica? Imi puteti sugera un profil care mi s ar potrivi? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| VostoKK a răspuns:

Iti spun din experienta mea: nu profilul conteaza, ci liceul. Tinteste catre un liceu cat mai bun si cat mai aproape de tine, daca inca nu stii la care vrei sa intri.

La mate-info, la lb. romana vei face doar literatura, fara gramatica; la istorie, depinde de profesor, dar nu se pune mare accent, germana o faci doar daca te duci la bilingv german; civica nu se mai face.
La matematica, o sa ai lectii noi. Incearca sa iti faci rezumate ale lectiilor majore, sa le pui pe foi, cu tot cu teorie si exercitii rezolvate. O sa ai nevoie la BAC de materia din toate clasele de liceu. Cu atat mai mult, cand ti le scrii, le intelegi mai bine.
Informatica e foarte usoara, o sa-ti pretreci primul an intelegand bazele ei, doar dupa aceea vei trece la un limbaj de programare in clasa 10-a, iar de-abia intr-a 11-a se mai complica lucrurile, pe semestrul 2; ai timp berechet sa te obisnuiesti. Doar ca dintr-a 11-a, in loc de 1-2 ore de informatica, o sa ai 5, si de aia o sa te plictisesti de ea (nu e grea, dar te plictisesti sa faci ora de ora aceleasi exercitii; invata si teoria si cum se aplica in exercitii.)

La S.N. nu stiu ce sa iti zic, dar cred ca este foarte asemanator cu mate-info, cu exceptia nr. de ore de informatica, iar la romana, din moment ce este tot profil real, ar trebui sa faceti tot literatura; nu vreau sa ma pronunt pentru ca nu cunosc. In rest, sper sa te ajute.

2 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Recomand profilul mate-info, mai ales ca iti place matematica, o sa prinzi usor materiile, si macar ai viitorul asigurat, e un domeniu care se cauta.

| Arthiom a răspuns:

Profil SN (stiinte ale naturii) la momentul actual este cel mai bun profil, un absolvent de SN are orizonturi in orice domeniu.
La informatica trebuie sa prinzi smecheria de la inceput, dupa este foarte simplu. Numai bine.