| adrianpopovici99 a întrebat:

Sunt in clasa a VII-a si nu stiu la ce liceu din Suceava sa dau si ce meserie mi se potriveste mie imi plac:romana,franceza,istorie,geografie, sport, ed. tehnologica, ed.civica

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Recomand sa alegi un profil uman: filologie, filo-bilingv sau stiinte sociale. Despre meserie e prea rapid sa te pronunti. Liceul doar te pregateste pentru facultate. Abia dupa facultate poate fi vorba de cariera deci ar mai fi vreo 7-8 ani pana atunci. Iti recomand insa sa alegi un profil umanist, se vede clar ca ti se potriveste cel mai bine.

| michelia a răspuns:

Vad ca preferi disciplinele umaniste mai mult.
Ai avea de ales intre filologie si stiinte sociale in cazul asta ( sportul ramine ca o placere ).
Desi ambele profile au un trunchi comun consistent : nr. de ore si programa la romana, istorie, geografie, limbi straine sint cam aceleasi si consistente, pe cind mate, fizica, stiintele in general nu au o pondere importanta ( cam dispar chiar din clasa a 11-a), totusi difera prin cite ceva.
Ca materie noua se va face la ambele latina, obiect la care cei de la filo vor da si teza.
Logica, psihologia, sociologia, filosofia se vor face pe rind la ambele profile, dar sint considerate firesc specifice stiintelor sociale si au o pondere mai mare decit la filologie ( de aici se va da alta teza de catre cei de la stiinte sociale).
In ce priveste limbile straine, cei de la filologie au citeva ore in plus in programa. Acelasi lucru e valabil si pentru limba romana, firesc. De asemenea, exclusiv la filologie se studiaza si literatura universala.
Daca ai inclinatie catre literatura in general, catre limbi straine, daca esti creativ, imaginativ, ti se potriveste mai mult filologia.
Daca te atrag disciplinele umaniste dar nu excelezi in ce priveste literatura si limbile, alege stiintele sociale.
De la aceste doua profile poti urma litere, limbi straine, drept, istorie, geografie, psihologie, jurnalism, filosofie, etc.

| ORDKEO a răspuns:

Fotbalist

| ORDKEO a răspuns (pentru ORDKEO):

Ai putea intra la un liceu sportiv si sa devii fotbalist, ma rog...ca ai spus ca iti place sportul.

| Diamantsacru a răspuns:

Politist,actor,
funda?

| adrianpopovici99 explică:

Ceva bine platit si apropo imi place si economie