| G28AEjdvjRaendnPrT a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a. Mi-as dori sa devin detectiv. Ce pasi ar trebui sa urmez?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

CONDIŢII

Conform Legii 329/2003 poate dobândi calitatea de detectiv particular persoana care îndeplineşte următoarele condiţii :

a) are cetăţenie română sau cetăţenia uneia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spaţiului Economic European

b) posedă studii medii şi este absolvent al unei şcoli postliceale de detectivi sau a îndeplinit funcţia de poliţist ori lucrător în cadrul unor instituţii publice cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice sau siguranţei naţionale, ori este absolvent al unei instituţii de învăţământ superior

c) este apt din punct de vedere medical

d) să nu fi fost condamnat pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie

e) nu desfăşoară o activitate care implică exerciţiul autorităţii publice

f) a obţinut avizul Inspectoratului de Poliţie Judeţean sau al Direcţiei de Poliţie a Municipiului Bucureşti, după caz

g) a promovat examenul de atestare a calităţii de detectiv particular, conform prevederilor art.7 din Legea 329/2003, ori deţine un certificat de calificare în această profesie sau un atestat similar eliberat în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European.
Pasii sunt pe http://www.detectiviparticulari.com/blog-detectiviparticulari/?p=153

2 răspunsuri:
| Windwalk3r a răspuns:

Iti trebuie scoala de detectivi.

| porcsimiel a răspuns:

Este o scoala speciala pentru detectivi particulari in Bucuresti.
Centru incubator de afaceri-CIAf, Bucuresti, Sector 4, Sos. Oltenitei, Nr. 225A.
Se face un curs de 3 luni: teorie 100 de ore si practica 225 de ore.
Costa 1500 lei + 100 lei taxa de inscriere.