| Sara2 a întrebat:

Sunt in permanenta stresata la servici, chiar si cand ajung acasa sau cand sunt libera, in loc sa ma relaxez eu ma gandesc ce voi face si cum va fi ziua urmatoare, ce pot lua impotriva stresului? un calmant puternic, va multumesc

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu poti lua calmante fara prescriptie de la medic pentru ca au efecte adverse si dau depedenta.
Trebuie sa iti schimbi stilul de viata, sa te odihnesti ca lumea maacar 8 roe pe noapte, sa mananci sanatos, sa faci sport, multe legume, fructe, ia niste vitamine (complex de B si omega 6) bea ceaiuri calmante, de tei, lavanda, antistress. Sunt calmante din plante la farmacie, poti incerca sa iei din acelea. Incearca sa iesi cu prietenii sa ai multe activitati relaxante, du-te la filme, plimbari in natura etc
Daca nu ti se imbunateste starea consulta un psiholog.
Daca

| horia2012 a răspuns:

- Un prieten care sa te tina in brate, sa-i povestesti ce-ai facut, sa te descarci.

| karsivan a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......mate_11402
Cred ca si un psiholog te poate ajuta foarte mult

| crysty97 a răspuns:

Fetele sunt mult mai predipuse la stres decat baieti pentru ca iti pasa prea mult de lucruri care nu conteaza sau nu merita atentia asa de mult, mai invata si tu sa mai "treci pe langa" lucrurile care ti se intampla la servici...

| w0nderboy a răspuns:

Petrece-ti 5 minute stând in pat pe spate ascultand asta :

http://www.youtube.com/watch?v=fJOcNGlXmaw

O sa te faca sa uiti de stres, CREDE-MA. Natura este cel mai bun remediu impotriva stresului, in opinia mea.

Sper ca te-am ajutat :)

| Lupulalbastru a răspuns:

Un somn odihnitor plus un dus inainte de acesta face minuni! Incearca sa meditezi daca spui ca ai si timp liber.Stai aproximativ 10-15 minute cu ochii inchisi si vorbesti in sinea ta despre orice care sa iti distraga atentia de la munca iar dupa vei avea o stare de bunastare toata ziua! Nu am un serviciu deoarece sunt elev dar stiu ce este stresul si nu doresc nimanui sa intre in aceea stare de anxietate!

| paulica960209 a răspuns:

Eu sunt maseur si stiu ce inseamna un masaj bun. Iti recomand sa faci cel putin 10 sedinte de masaj si ai sa vezi cat de relaxata o sa fi. Iti promit eu ca o sa te simti mult mai libera si mai relaxatawinking

| Junero a răspuns:

Pai, ce se intampla de esti asa stresata?