| MariusDumitru53 a întrebat:

Sunt in prima luna la un liceu militar si ma gandesc serios sa plec. As vrea sa plec in aceasta prima luna ca sa nu platesc nimic dar am auzit ca in mod normal transferurile in clasa a 9a se fac abia dupa primul semestru. As putea sa ma transfer la alt liceu acum in prima luna fara sa inghet restul semestrului? Ma gandeama ca poate liceul militar e o exceptie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la liceul si profilul la care vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;"

| MariusDumitru53 explică (pentru Ioandelasal):

Unde pot gasi si eu legea asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariusDumitru53):

Scrie la cautare Ordinul MENCS nr. 5079/2016 si o sa-l gasesti in mai multe locuri, inclusiv pe edu.ro.
Citesti de la art.148 pana la art.160, sunt toate prevederile privind transferul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ar fi o solutie, daca vrei sa te trasferi la alt liceu pe parcursul semestrului ai putea sa faci asta din doua motive: Primul, te poti transfera pe motiv de 'apropiere de domiciliu', ceea ce ar trebui
conform legii sa ai posibilitatea de transfer in timpul semestrului. Al doilea motiv este ca vrei sa te transferi la un liceu cu filierea teoretica, avand in vedere ca tu esti la un liceu vocational cu profilul mate-info.