| anonim_4396 a întrebat:

Sunt în următoarea situaţie: m-am înscris la o facultate care nu-mi place(agricultură) şi de luni încep. Nu mă pot înscrie la alta, a trecut perioada înscrierilor. Să renunţ? Tatăl meu lucrează în agricultură şi mi-a impus oarecum să dau aici. E vina mea că nu am pus piciorul în prag de la început. Ar fi trei variate:
1) Să termin facultatea asta, deşi nu-mi place şi probabil o voi face degeaba
2) Să stau 1 an, iar apoi sa dau la limbi străine, litere(astea îmi plac)
3) Să nu mă mai duc deloc

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

2.
Pentru ca macar o sa vezi cum e la facultate si te obisnuiesti cat de cat cu viata de student. Cine stie, poate la sfarsitul anului iti dai seama ca s-ar putea chiar sa iti placa facultatea asta. Nu e bine sa stai un an acasa pentru ca iti pierzi antrenamentul la invatat. Ori ca stai degeaba ori ca muncesti in cine stie ce domeniu, prea castigat din punct de vedere intelectual nu cred ca o sa fii. Pe cand daca mergi la facultate tot mai prinzi cate ceva. In cazul in care ai intrat la buget, nu stiu daca se mai poate face ceva in privinta banilor (in ideea ca, din moment ce ai intrat la o facultate la buget, cred ca tot va trebui sa platesti un an din urmatoarea facultate, chiar daca intrii la buget la cealalta si de la aceasta te retragi acum).

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ciudata situatie. Indicat ar fi sa faci ceea ce iti place. Ar fi o idee buna sa ai o discutie cu familia ta in orice moment vrei tu, ori acum, ori dupa cateva saptamani/luni de facultate si sa le explici ca nu e locul tau aici. In functie de cat de intelegatori sunt parintii tai, ai putea sa alegi una din cele 3 variante. Am o colega care acum, dupa ce a fost silita de familie sa mearga la Farmacie (vorbesc de facultate), a ales Istoria. Problema la ea e ca a pierdut ani buni din viata, a absolvit facultatea repetand doi ani. Sfatul meu este sa incerci sa mergi la facultate o vreme, poate va incepe sa-ti placa domeniul, insa daca nu si nu, renunta si inscrie-te la Litere de la anul.

| ubox7007 a răspuns:

4) te interesezi la facultatea la care vrei sa te muti daca este posibil/ te interesezi la facultatea unde esti daca este posibil
Caci am auzit ca este posibil daca mai sunt locuri sau cv de genu, dar cu bani... caci aici odata ce ai dat bani (daca ai dat sau daca esti la fara taxa, atuncea e clar ca acolo platesti primul an) in fine, te descurci

P.S. femeie sau barbat?