| vynlola a întrebat:

Sunt interesat de facultatea de construcții specializare inginerie și management în construcții. Cel mai mult sunt interesat de ce nivel iau fizica. Și am nevoie de câteva exemple despre ce lecții de bază de fizică sunt necesare pentru a se descurca în primul an.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Facultatea de construcții specializarea în inginerie și management în construcții este o opțiune excelentă pentru cei interesati de domeniul construcțiilor. Fizica este una dintre disciplinele de bază care va fi probabil studiată în primul an de facultate. Aici sunt câteva exemple de lecții de bază de fizică pe care le puteți avea în primul an de studiu:

Mecanica clasică: Aceasta include studiul mișcării obiectelor, a forțelor și a energiei în sisteme fizice.

Termodinamică: Aceasta include studiul transformărilor termice și a conversiei energiei termice în alte forme de energie.

Optică: Aceasta include studiul comportamentului luminii și al reflexiei și refracției luminii.

Onde: Aceasta include studiul propagării undelor și al fenomenelor care au loc în timpul propagării lor.

Electricitate și magnetism: Aceasta include studiul comportamentului electric și magnetic al materialelor și al forțelor care interacționează cu ele.

Aceste lecții de bază vă vor oferi o înțelegere solidă a conceptelor fundamentale de fizică, care vă vor ajuta să vă descurcați bine în primul an de facultate.