| KornAdi a întrebat:

Sunt la munca in Olanda angajat direct la firma de 2 luni și peste 2 săptămâni am sa demisionez. Cel care m-a adus aici mi-a spus că dacă plec eu nu respect contractul și că voi primi interdicție de a mai munci în Țările de jos (Olanda, Germania). Va rog frumos un răspuns daca știți cu certitudine. Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca trebuie sa dai preaviz si sa mergi la munca zilnic, conform contractului de munca, ca sa nu risti probleme legale!

"Demisia de la locul de muncă
Dacă găsești un alt loc de muncă în Țările de Jos, te muți în străinătate sau vrei să faci ceva diferit (de exemplu, să-ți începi propria afacere sau să studiezi), atunci poți să-ți demisionezi (ontslag nemen).

Rețineți că companiile precizează de obicei perioada de preaviz de demisie în contractul de muncă: în mod normal, o lună sau mai mult. Așadar, dacă intenționați să începeți un nou loc de muncă, asigurați-vă că vă informați angajatorul suficient de devreme pentru a evita întârzierile cu tranziția la locul de muncă."

https://rompro.nl/conflictele-si-pierderea-locului-de-munca-in-olanda/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și tu ți ai citit contractul când l ai semnat?

| KornAdi explică (pentru suntserios):

Bineînțeles că l-am citit. Tocmai de asta am întrebat aici pentru că în contract nu este specificat nimic despre asta

| doctorandus a răspuns:

Exista niste prevederi anti-concurenta, deci nu te poti angaja la competitori. Dar nu, romanilor nu le poate fi interzis dreptul de munca in Olanda.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De ex. ei presupun ca poti folosi secretele unei fabrici de pantofi daca te angajezi la o alta fabrica de pantofi. Dar nu daca te angajezi in agricultura.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si inca ceva: asta e valabil doar pentru angajati (cu contract de munca). Daca esti PFA (zzp), atunci nu e valabil, deoarece esti considerat afacerist, nu muncitor, si decizi singur cu cine vrei sa faci afaceri.

Deci daca nu ai contract de munca, ci contract de prestare de servicii, atunci prevederea cu fabrica de pantofi nu este pentru tine.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De asemenea, daca lucrezi prin uitzendbureau: prevederea nu este pentru tine.