| Sfinnx a întrebat:

Sunt la profil de filologie, mai am un an si sunt inebunita dupa partea de hardware Componente! E un hobby pentru mine, imi plac pc-urile, ma atrag la nebunie si totodata ma si pricep. La software mi se par grele limbajele..am auzit ca toti fug de C++.

Si vreau ca mai departe sa merge la IT pe partea de hardware.

V-as ruga sa imi explicati putin cum sta treaba si in ce consta, daca am nevoie de meditatii, cum se procedeaza cu, bacul, diploma, locul de munca, sesiunile etc.

Cam tot de la inceput pana la sfarsit.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca stii sa montezi si demontezi componente de PC nu inseamna ca stii ceva despre partea de hardware.

Singurul viitor in domeniu legat de aceste cunostinte nu poate fi decat un post de vanzator pe la eMAG si cam atat.

Partea de hardware e complexa si grea si presupune proiectari de microcotrolere si circuite pana la programarea acestora. Lucruri pe care le poti invata la o facultate de profil (automatica si calculatoare) insa vei avea nevoie de multa matematica si programare, in special C/C++

| Sfinnx explică (pentru suntserios):

Nu-i problema. merg sa invat. happy

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Se pare ca avem aceeasi pasiune, doar ca pasiunea mea se imparte pe alte ramuri. intreaba un profesor mai bine care se pricepe.

| UzOm a răspuns:

Cam asa:
-Trebuie sa citesti carti de specialitate (incepe cu notiuni de baza).
-Trebuie sa faci multa practica.
-MULTA FIZICA (automat si matematica)!
-Mergi la facultatea de automatica.
-SI MULTA PASIUNEEEEEEEEEEEEEEE!

| Sfinnx explică (pentru UzOm):

Nu pot spune ca imi place. Bu e de ajuns. Sunt fascinata happy
Carti de specialitate, notiuni de baza, ceva recomandari? Ce as putea scrie sa gasesc?:]] cumpar orice doar sa stiu ce.
Practica? adica? nu e de ajuns ca stiu sa de/montez pc uri si ma pricpe la configuratii. lel

| UzOm a răspuns (pentru Sfinnx):

Nu cred ca sti sa repari componente PC (depanator hardware). Trebuie sa cunosti fizica foarte bine.
Din pacate nu-ti pot recomanda nimic. Scuze!

| Sfinnx explică (pentru UzOm):

Nu stiu sa repar.dar mi-ar placea :3
e ok. multumesc pentru raspuns, chiar m-ai ajutat