| joker46 a întrebat:

Sunt misiuni de pace unde pleaca militarii si iau bani multi? Pentru ce?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Probabil nu înțelegi ce înseamnă o "misiune de pace". O misiune de pace nu înseamnă că te duci pe o plajă exotică și bei cocktailuri pe șezlong.

Misiunile de menținere a păcii pot avea o grămadă de componente periculoase, pentru că presupun menținerea păcii și a securității într-o zonă amenințată de conflict, în care condițiile sunt extrem de volatile.

Menținerea păcii înseamnă protecția civililor, dezarmarea elementelor periculoase, reintegrarea foștilor combatanți în noile structuri, asigurarea tranziției de la un regim nedemocratic la un regim democratic și așa mai departe.

Cu alte cuvinte, faptul că te afli într-o "misiune de pace" nu înseamnă că nu poți să calci oricând pe o mină.

| joker46 explică (pentru johnnny123):

De asta am intrebat chiar nu stiam, multumesc pentru raspuns.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Misiunea de pace înseamnă să mergi in zona de război sa ii tii în frâu pe aia de se bat. Pentru asta primesc bani