| unul1 a întrebat:

Sunt putin nedumerit... eu sunt pe clasa a11a la profil economic si nu sunt hotarat ce as putea sa fac mai departe. Sunt tentat sa merg tot pe partea economica la FSEGA la unul dintre profile: finante banci, management, marketing dar eu sunt si pasionat de stiinta si tehnica si de psihologie (nu la nivelul de consiliat oameni cu probleme ci mai mult sa studiez unele "fenomene"). Am fost la psihologul scolii si mi-a dat niste teste de aptitudini la care am luat: abilitatea generala de invatare "bun" (nivelul 4 din 5), aptitudine verbala "mediu" 3/5, aptitudine numerica "bun" 4/5, Aptitudine spatiala "mediu" 3/5, Aptitudinea de perceptie a formei "slab" 2/5, abilitati functionaresti "bun" 4/5. Psihologul mi-a spus ca as putea merge si la medicina si la tehnica medicala, inginer dar si economist. Voi ce ziceti? Ma indoiesc ca as putea sa fiu economist mai ales ca sa prinzi un loc de munca in domeniu trebuie sa ai destul de mult noroc mai ales la inceput cand nu ai experienta. Inginer ar fi cam greu mai ales ca din clasa a 11a nu mai fac fizica, chimie, biologie si nici nu prea am niste baze la fizica si chimie. Cel mai bun raspuns primeste funda si felicitare happy

2 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Du-te la finanate banci daca vrei bani. Cu psihologia in Romania esti muritor de foame. Bafta!

| unul1 explică (pentru Elvina):

Dar cine ma angajeaza dupa fara experienta? Si nu sunt chiar putini cei care au facut finante banci.