| brokxy a întrebat:

Sunt sanse sa gasesc un loc de munca la stat? Dar fara facultate (nu politie)
Mersi funda!

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt foarte multe locuri necalificate sau slab calificate la stat, incepand de la personalul responsabil de curatenie prin diferite institutii sau consilii locale.
Exista si soferi de autobuz angajati de ministerul educatiei, culturii, apararii sau de administratiei locale.
Bineinteles, pe la fiecare primarie exista societati infiintate de consiliul local, care se ocupa de reparatii stradale, curatenie stradale, sau au diferite activitati comerciale, cum ar fi in turism.
Mai exista cantine sociale si nu numai, unde se angajeaza oameni fara facultate.
Sistemul bugetar este foarte mare. Si spitalele tin de el, cu infirmiere, electricieni, bucatari samd.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu siguranta!
In plus sunt cursuri in care te poti califica!

| Holiday a răspuns:

Majoritatea angajatilor de la stat nu au absolvita o facultate.

| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că în România există în jur de 1.3 milioane de oameni care au găsit un loc de muncă la stat și nu toți au studii superioare, rezultă că șanse există.

Care sunt acele șanse, asta depinde de o grămadă de factori. Cum nu oferi aproape niciun detaliu despre ce anume te-ar interesa și ce știi să faci, nu cred că te poate ajuta cineva cu vreun răspuns concret.

| blackann a răspuns:

Fara facultate la stat te poti angaja ca femeie de serviciu.

| DjSannan a răspuns:

In Romania, exista o serie de posturi la stat care pot fi ocupate fara a avea o facultate. De exemplu, anumite posturi din administratie sau din serviciile publice necesita doar un nivel de scoala liceala sau o calificare profesionala. In plus, unii angajatori din sectorul public pot fi interesati de experienta anterioara a candidatului si de abilitatile sale specifice, indiferent daca acesta are sau nu o facultate.

Cu toate acestea, este important de mentionat ca unii angajatori din sectorul public pot avea cerinte mai ridicate in ceea ce priveste nivelul de educatie al candidatilor, in special pentru posturile care necesita cunostinte specializate sau responsabilitati mai mari. De aceea, este important sa verificati cerintele specifice pentru fiecare post la care aplicati si sa va asigurati ca indepliniti aceste cerinte.

In general, este recomandat sa va informati despre posturile disponibile la stat prin intermediul site-urilor oficiale ale institutiilor publice sau prin intermediul agentiilor de plasare a fortei de munca. De asemenea, ar putea fi utile sa luati legatura direct cu institutiile publice pentru a afla mai multe despre oportunitatile de angajare si despre cerintele specifice pentru fiecare post.

| qweasz a răspuns:

La stat până și femeia de serviciu trebuie să corespundă la angajare la cerința asta - pe tine cine te-a trimis? - sau - pe cine ai la noi?

| Constantin141516 a răspuns:

Asta incercam si eu sa caut, dar din pacate doar in mediul privat putem lucra fara relatii, la stat e plin de magarii, aia e, axeaza-te pe ceva plauzibil, ca de exemplu daca vrei sa ajungi profesor cum voiam eu nu poti ca trebuie pile, dar NU peste tot se intra cu manevre, in mediul privat merge si fara.

| Merry07 a răspuns:

Da, acum depinde și ce vrei sa lucrezi